Nadrabiamy zaległości wobec zachodnich krajów UE. Piotr Arak: Polska szybko zmniejszy dystans
Poziom PKB Polski per capita wyniesie w 2023 r. blisko 80 proc. dochodów Unii Europejskiej - napisał w środę w mediach społecznościowych dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak, powołując się dane Komisji Europejskiej.
2023-10-04, 14:41
"Według prognoz KE poziom PKB Polski per capita wyniesie w 2023 r. blisko 80 proc. dochodów UE. W kolejnych latach Polska będzie dalej nadrabiać dystans do zachodnich krajów UE i za 5 lat wyniesie 86 proc. dochodów UE" - wskazał szef PIE we wpisie na platformie X (dawniej Twitter).
"Podobne predykcje przedstawia Międzynarodowy Fundusz Walutowy" - dodał.
Zmiana PKB per capita w 2023 r.
Piotr Arak przytoczył dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego, z których wynika, że w 2004 r. PKB na głowę mieszkańca Polski wynosił 51,6 proc. dochodów UE, w 2010 - 63,4 proc., a 2020 - 77,2 proc.
Wyjaśnił, że zmiana PKB per capita w 2023 r. związana jest z projekcją demograficzną KE dotyczącą migracji.
REKLAMA
"Zakłada ona wzrost populacji osób przebywających w Polsce z 37,4 do 38,2 mln ludzi. Następnie spadek do 37,8 mln w 2024. To zaburza statystykę" - napisał ekonomista.
Dyrektor PIE zaznaczył, że instytucje międzynarodowe takie jak Bank Światowy, Komisja Europejska czy MFW wskazują, że Polska może rozwijać PKB w tempie ponad 3 proc. rocznie (tzw. produkt potencjalny).
"Średnie tempo wzrostu w strefie euro to 1,0-1,5 proc. Dzięki temu Polska szybko zmniejszy dystans do UE" - napisał Piotr Arak.
Na post zareagował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys:
REKLAMA
"Co ciekawe nie nadrabiamy zaległości tylko wobec wolniej rozwijających się krajów strefy euro, ale względem całej gospodarki światowej. W ostatnich latach nasz udział w globalnym PKB po raz pierwszy w historii przekroczył 1 proc." - napisał.
Niższy wskaźnik ma osiem krajów UE
Według Eurostatu w 2022 r. w Polsce PKB na mieszkańca wyrażony w standardach siły nabywczej (PPP) było na poziomie 79 proc. średniej UE na mieszkańca. Wskaźnik niższy niż w Polsce ma osiem krajów UE.
Najniższy ma Bułgaria, która odnotowuje PKB na mieszkańca na poziomie 59 proc. średniej UE. W 2022 r. zdecydowanie najwyższy PKB na mieszkańca spośród wszystkich 27 krajów uwzględnionych w tym porównaniu miał Luksemburg (261 proc. średniej UE), gdzie PKB na mieszkańca jest o 161 proc. powyżej średniej UE.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA