Kiedy ruszy budowa obwodnicy Wałcza? Znamy opinię GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty dotyczące budowy obwodnicy Wałcza w ciągu drogi krajowej numer 22. Wszystkie mieszczą się w założonym wcześniej kosztorysie i wahają się od 175 do 190 milionów złotych. Inwestycja powstanie w ramach programu budowy 100 obwodnic.

2024-02-05, 16:00

Kiedy ruszy budowa obwodnicy Wałcza? Znamy opinię GDDKiA
Obwodnica w budowie, zdjęcie ilustracyjne.Foto: Twitter/GDDKiA

Złożone w przetargu oferty będą teraz sprawdzane i weryfikowane. Następnie w oparciu o kryteria przetargu kilka kryteriów, z których największym jest cena, zostanie wybrana oferta najkorzystniejsza.

Zgodnie z zakładanymi terminami w przyszłym roku planowane jest podpisanie umowy. Od tego czasu wykonawca będzie miał 17 miesięcy  na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Drogowcy zakładają, że  stanie się to w roku 2025 co pozwoli rozpocząć roboty, na które założono 22 miesiące. Z czasu realizacji wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Oddanie obwodnicy do ruchu przewidziano w 2028 roku.

Wałcz czeka na wyprowadzenie ruchu poza miasto

Wałcz od końca 2020 roku posiada obwodnicę w ciągu drogi S10. Przez miasto przebiega również DK22 i dopiero budowa obwodnicy w ciągu tej drogi pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego odbywającego się po drogach krajowych. Uwarunkowania terenowe związane głównie z lokalizacją wokół Wałcza licznych jezior powodowały, że przebieg obwodnicy mógł być poprowadzony tylko po wschodniej stronie miasta. Nowa trasa ominie również położoną na południowy zachód od Wałcza miejscowość Strączno. W ramach inwestycji powstanie nowy węzeł na obwodnicy w ciągu S10, do którego włączy się obwodnica w ciągu DK22.

 Będzie to jednojezdniowa droga.  Na trasie powstaną dwa mosty, przejazd dla rowerzystów pod drogą, wiadukt na linią kolejową oraz wiadukt nad drogą S10 w ramach nowego węzła drogowego. Zaplanowano również realizację sześciu rond z drogami powiatowymi, gminnymi i drogą wojewódzką.

REKLAMA

Od czerwca 2020 roku dla inwestycji była opracowywana dokumentacja. Prowadzono także badania w terenie. Dla inwestycji opracowano łącznie 13 różnych wariantów i podwariantów przebiegu. Wykonano również inwentaryzacje przyrodnicze, analizy akustyczne, prognozy ruchu i analizy finansowe. Na specjalnej stronie internetowej mieszkańcy mogli zapoznać się z wariantami przebiegu i zgłosić swoje uwagi, głos społeczeństwa został uwzględniony w opracowanej dokumentacji.

W grudniu 2021 roku GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej do Gminy Wałcz. Decyzja środowiskowa została wydana w lipcu 2022 roku.

W kolejnym etapie prac przygotowawczych zostały wykonane badania podłoża w wybranym przebiegu drogi. Łącznie wykonano ponad 300 wierceń o łącznej długości około 1600 metrów i 100 sondowań o łącznej długości 646 metrów.

Duże inwestycje na Pomorzu Zachodnim

W rozpisanym na lata 2020-2030 rządowym Programie budowy 100 obwodnic poza obwodnicą Wałcza znajduje się jeszcze osiem inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Dla obwodnicy Gryfina w ciągu DK31 oraz Szczecinka w ciągu DK20 GDDKiA podpisała w 2021 roku umowy na realizację w formule Projektuj i buduj.

REKLAMA

W drugiej połowie 2022 roku na tych inwestycjach ruszyły roboty budowlane. Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 został opracowany projekt budowlany. W ubiegłym roku drogowcy uzyskali pozwolenie na budowę dla tej inwestycji. 

W sierpniu ubiegłego roku ogłoszono przetarg na realizację obwodnicy Szwecji w ciągu drogi krajowej 22. W tym postępowaniu wybrano  najkorzystniejszą ofertę. W listopadzie ubiegłego roku ruszył przetarg na realizację obwodnicy Rusinowa na DK22, a w grudniu ubiegłego roku wystartowało postępowanie dla obwodnicy Stargardu. W tym roku planowany jest przetarg na obwodnicę Złocieńca. Dla obwodnicy Człopy w ciągu DK22, która jako ostatnia ze wszystkich zachodniopomorskich inwestycji z Programu 100 obwodnic uzyskała decyzję środowiskową, rozstrzygane jest jeszcze przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze odwołanie od tej decyzji.

 

 

REKLAMA

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej