Firmy w Chorwacji zalewane ofertami na przemyt migrantów do Europy. To już plaga

Wszystko wskazuje na to, że przemyt ludzi stał się integralną częścią chorwackiego kapitalizmu w XXI wieku; w ostatnim czasie firmy dostawcze zostały zasypane propozycjami przemytu imigrantów - czytamy we wtorkowym wydaniu chorwackiego dziennika "Jutarnji list".

2024-02-06, 13:30

Firmy w Chorwacji zalewane ofertami na przemyt migrantów do Europy. To już plaga
Chorwacja staje się bramą przerzutową z Afryki do Zachodniej Europy. Foto: Kiro Popov/ Shutterstock

W ostatnich miesiącach coraz częściej jesteśmy świadkami akcji policji, podczas których przechwytywane są ciężarówki pełne obcokrajowców - przypomniał dziennik"Jutarnji list".

Chorwacki dziennik "Jutarnji list", przywołał ostatni przypadek przejechania przez przejście graniczne bez zatrzymania się 26-letniego przemytnika z Serbii oraz nielegalnego wjazdu na terytorium Chorwacji 19-latka z Bośni i Hercegowiny, który niemal staranował próbującego interweniować policjanta.

Kosmiczne stawki za przemyt "żywego towaru"

Chorwackie media opublikowały treść wiadomości, przesłanych w ostatnich dniach do firm dostawczych ze Splitu. "Czy jesteś gotowy na pracę przy transporcie ludzi? Płacę 300 euro za osobę, trzy godziny jazdy z Chorwacji do granicy ze Słowenią" - brzmi jedno z takich ogłoszeń. Nadawca wiadomości wysłał ją z numeru tureckiego i dopytał, czy adresat "nie zna innych osób, które również byłyby zainteresowane taką współpracą".

"Jeśli na miejscu pojawi się policja, poinformuje cię, że zmieniamy trasę" - zapewnił właściciel numeru z Turcji.

REKLAMA

W mediach pojawiła się też odpowiedź jednego z zainteresowanych nawiązaniem współpracy. "Mam traktor i przyczepę, która pomieści 50 osób. Można traktorem? Do granicy potrzebuję jednak siedmiu godzin" - napisał mężczyzna.

Rośnie liczba zatrzymanych imigrantów

Minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Bożinović poinformował ostatniego dnia grudnia ubiegłego roku, że chorwacka policja schwytała w ciągu minionych 12 miesięcy rekordową liczbę przemytników ludzi - ponad 1850 osób. Policja odnotowała w 2023 roku 68 360 nielegalnych przekroczeń granicy, czyli o 41 proc. więcej niż w roku 2022, choć z dużym spadkiem w miesiącach jesiennych.

Chorwacja znajduje się na tzw. szlaku bałkańskim, wiodącym przez Turcję, Bułgarię, Grecję, Macedonię Północną, Serbię oraz Bośnie i Hercegowinę. Jest to jeden z głównych korytarzy migracyjnych prowadzących do państw na zachodzie UE.


PR24/PAP/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej