Redukcja emisji CO2. Wiceminister klimatu: to otwarcie debaty, a nie wiążący dokument

Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska powiedziała, że komunikat Komisji Europejskiej jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Wiceminister odnosiła się do propozycji KE, by do 2040 roku redukcja emisji dwutlenku węgla wyniosła 90 proc. To ma pozwolić spełnić cel neutralności klimatycznej wyznaczony na 2050 rok.

2024-02-06, 20:04

Redukcja emisji CO2. Wiceminister klimatu: to otwarcie debaty, a nie wiążący dokument
Komisja podkreśla, że aby możliwe było osiągnięcie 90-proc. redukcji emisji dwutlenku węgla, unijne kraje muszą wdrożyć ustalenia dotyczące celu na 2030 roku, czyli ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc.Foto: Shutterstock/Peter Gudella

Wiceminister powiedziała, że Polska koncentruje się na realizacji już przyjętych zobowiązań klimatycznych, a w odpowiedzi na dzisiejszy komunikat resort będzie analizował i publicznie konsultował polskie stanowisko w tej sprawie.

Posłuchaj

Wiceminister klimatu U. Zielińska o komunikacie KE dot. redukcji CO2 o 90 proc. do 2040 r. (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Polska potrzebuje środków

Wiceminister zaznaczyła, że w rozmowach z Komisją jest i nadal będzie podnoszona potrzeba wsparcia dla Polski przy realizacji polityki klimatycznej.

- Polska potrzebuje uwzględnienia naszego punktu wyjścia, środków na to, żeby wzmocnić naszą gospodarkę, żeby walczyć z ubóstwem energetycznym - mówiła wiceminister.

Posłuchaj

Wiceminister klimatu U. Zielińska o komunikacie KE dot. redukcji CO2 o 90 proc. do 2040 r. (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Według dotychczasowych ustaleń Polska jest zobowiązana do redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc. do 2030 roku i osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050.

REKLAMA

Unia nie zboczy z drogi

Komisarz do spraw klimatu Wopke Hoekstra podkreślał w Strasburgu, że ustalenie celu klimatycznego na 2040 rok pomoże europejskiemu przemysłowi, inwestorom, obywatelom i rządom podjąć decyzje, które sprawią, że Unia nie zboczy z drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Według Brukseli to będzie sygnał dotyczący konieczności długoterminowego planowania. Komisja podkreśla, że aby możliwe było osiągnięcie 90-proc. redukcji emisji dwutlenku węgla, unijne kraje muszą wdrożyć ustalenia dotyczące celu na 2030 rok, czyli ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc.

PR24.pl, IAR, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze