Nowatorska technologia pozyskania prądu z obu stron paneli słonecznych. To inwestycja spółki Energa
Spółka Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen, wybudowała pięć małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda, w których wykorzystano technologię bifacjalną, czyli umożliwiającą produkcję prądu poprzez pozyskiwanie światła słonecznego z dwóch stron paneli.
2024-02-08, 12:45
Nowe instalacje zlokalizowano w województwach: warmińsko-mazurskim (farmy PV Samolubie I i II oraz PV Pierzchały), kujawsko-pomorskim (PV Czernikowo+) oraz wielkopolskim (PV Przykona).
"Zastosowane w tych instalacjach panele wyprodukowane zostały w technologii bifacjalnej, co oznacza, że są w stanie produkować energię, pozyskując światło z dwóch stron paneli" - wyjaśniła spółka Grupy Orlen. Podkreśliła przy tym, że według szacunków zastosowanie takiego rozwiązania "pozwala zwiększyć generację energii elektrycznej" o ok. 10 proc.
"Dzięki zastosowaniu tej technologii instalacje w ciągu roku są w stanie wyprodukować wystarczająco dużo energii, aby zasilić ponad 2,5 tys. gospodarstw domowych" - wyliczyła Energa.
Kolejne inwestycje
Energa Green Development, czyli spółka wyznaczona w Grupie Orlen do rozwoju lądowych źródeł odnawialnych, planuje rozpocząć budowę pięciu kolejnych instalacji.
REKLAMA
Powstaną one w województwach: warmińsko-mazurskim (PV Barczewo 9,4 MW i PV Działdowo 5,9 MW), mazowieckim (PV Płońsk 1 i PV Płońsk 2 - odpowiednio 8,3 oraz 8,7 MW) i kujawsko-pomorskim (PV Wąbrzeźno 10,1 MW).
Po uruchomieniu instalacje te będą w stanie wyprodukować w ciągu roku dość energii, aby zasilić ok. 21 tys. gospodarstw domowych. Pięć planowanych instalacji fotowoltaicznych to tylko część całego portfolio Energi Green Development, które obejmuje projekty na różnym etapie realizacji o łącznej mocy 550 MW.
Spółka Grupy Orlen zaznaczyła, że Energa Green Development jest też w trakcie budowy dwóch kolejnych instalacji: PV Mitra (65 MW) oraz PV Żuki (2,4 MW), które po ukończeniu przejdą w zarząd Energi Wytwarzania - obie farmy, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona i PV Gryf, "powinny powstać jeszcze w tym roku, Żuki w pierwszej, a Mitra w drugiej jego połowie".
Farmy wiatrowe spółki Energa
Jak podała Energa, niedawno zakończono też rozbudowę należącej do Energi Wytwarzania farmy PV Wielbark z 62 do 70 MW, przy czym Energa Wytwarzanie „jest również w procesie akwizycji kolejnych źródeł odnawialnych”. W 2023 r. spółka podpisała przedwstępne umowy na zakup spółek celowych realizujących projekty odnawialnych źródeł energii o mocy do 393 MW.
REKLAMA
W czerwcu 2023 r. podpisano z grupą Greenvolt umowę na zakup źródeł OZE - farmy wiatrowej i czterech fotowoltaicznych – o łącznej mocy ok. 59 MW, a w październiku 2023 r. z firmą Lewandpol Holding zawarto przedwstępną umowę nabycia spółki celowej, realizującej projekt budowy nowych hybrydowych źródeł odnawialnych „Kleczew Solar & Wind” - inwestycja powstaje w gminie Kleczew w Wielkopolsce, a jej łączna moc wyniesie do 334 MW.
"Po sfinalizowaniu zarówno inwestycji własnych (rozbudowa PV Wielbark, budowa PV Gryf i PV Żuki), jak też akwizycji (umowy z Greenvolt i Lewandpol Holding) łączna moc zainstalowana źródeł odnawialnych Energi wzrośnie do blisko 990 MW i przekroczy moc zainstalowaną największego obecnie źródła konwencjonalnego zarządzanego przez Energę Wytwarzanie, czyli trzech bloków Elektrowni Ostrołęka B (690 MW)" – podkreśliła Energa.
PR24/PAP/sw
REKLAMA