Grupa Orlen planuje budowę dwóch elektrowni słonecznych. Znamy ich lokalizację

Grupa Orlen ogłosiła postępowania na budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą, jednej na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku - o mocy do 2 MW i drugiej w terminalu paliw w Mościskach - o mocy do 356 kW. Oferty w obu postępowaniach można składać do 8 września.

2023-08-15, 13:13

Grupa Orlen planuje budowę dwóch elektrowni słonecznych. Znamy ich lokalizację
Energa Green Development, czyli spółka wyznaczona w Grupie Orlen do rozwoju lądowych źródeł odnawialnych, planuje rozpocząć budowę pięciu kolejnych instalacji.Foto: ME Image/Shutterstock

Postępowania ofertowe dotyczą kompleksowego wykonania prac we wszystkich branżach w formule EPC - "pod klucz",  dotyczą budowy elektrowni fotowoltaicznych wraz z niezbędną do jej wykonania infrastrukturą towarzyszącą.

Grupa Orlen prowadzi szereg inwestycji związanych z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR. Obecnie udział Skarbu Państwa w Orlenie wynosi 49,9 proc.

Kiedy ruszy budowa?

Rozpoczęcie prac przy budowie obu solarnych elektrowni przewidywane jest z dniem podpisania umowy. Planowany termin oddania do użytku inwestycji to koniec stycznia 2024 r. Zakończenia prac przewidziano na 9 miesięcy, od daty zawarcia umowy na inwestycje OZE.

Orlen zastrzega sobie możliwość zmiany terminu realizacji prac w trakcie postępowania zakupowego na podstawie informacji pozyskanych z rynku oraz konieczności modyfikacji uwarunkowań projektowych.

REKLAMA

Elektrownie fotowoltaiczne, jej główne komponenty i systemy muszą być zaprojektowane i wykonane na czas pracy nie krótszy niż 25 lat, od momentu przekazania obu elektrowni do eksploatacji.

Wykonawcy i projektanci nie mogą być na listach sankcyjnych

Spółka podkreśliła przy tym, że w ramach realizacji inwestycji nie dopuszcza do stosowania rozwiązań producentów poszczególnych komponentów i systemów, którzy podlegają sankcjom gospodarczym i znajdują się na listach sankcyjnych publikowanych przez takie organy, jak m.in. Financial Action Task Force, Office of Foreign Assets Control, ONZ i Unia Europejska.

Inwestycje zgodne ze strategią Orlenu

W lutym Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG.

Aktualizacja zakłada m.in., że do końca dekady nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen wyniosą ok. 320 mld zł, z czego ok. 120 mld zł zostanie przeznaczone na "zielone inwestycje", w tym np. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, biopaliwa nowej generacji oraz tzw. zielony wodór.

REKLAMA

Jaka jest infrastruktura Grupy Orlen?

Grupa Orlen ma siedem rafinerii: cztery w Polsce - w tym największą w Płocku, a także dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma też ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach oraz na Słowacji, Litwie i na Węgrzech.

Multienergetyczny koncern posiada rozbudowany segment petrochemiczny oraz segment wydobywczy węglowodorów. Realizuje przy tym dywersyfikację ich dostaw do Polski drogą morską, w tym np. z wykorzystaniem własnych gazowców - obecnie to dwie jednostki, a do końca 2025 r. ma być ich osiem.

PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej