Wielkie zmiany na uczelniach – będą musiały zapewnić studentom 3 miesiące praktyki

Jednym z głównych czynników, który jest brany pod uwagę przez maturzystów przy wyborze uczelni i kierunku studiów są szanse na znalezienie pracy po ukończeniu nauki. Są one większe, gdy absolwent może pochwalić się przed pracodawcą zdobytym doświadczeniem.

2014-04-23, 14:20

Wielkie zmiany na uczelniach – będą musiały zapewnić studentom 3 miesiące praktyki
Przygotowanie młodych na uczelniach jest coraz efektywniejsze. Foto: Tulane Public Relations/Wikimedia Commons

Posłuchaj

- Miesięczny wymiar praktyk jest dla pracodawców zbyt krótki - mówi Bartłomiej Banaszak, Rzecznik Praw Absolwentów/Arkadiusz Ekiert,Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

A z tym bywa bardzo różnie, choćby z tego powodu, ze obecnie uczelnie niezbyt przejmują się tym, gdzie i w jakich warunkach kształcące się osoby odbywają staż czy praktykę zawodową.

- Biorąc pod uwagę różnego rodzaju opracowania na temat praktyk i staży widać, że ich jakość   pozostawia wiele do życzenia. Bardzo często jest to fikcja i to z winy wszystkich stron: studenta, uczelni i pracodawcy – przyznaje Bartłomiej Banaszak, Rzecznik Praw Absolwentów.

Miesiąc praktyki to za mało dla pracodawców

Czy ta sytuacja ma szanse się zmienić? Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, która ma wejść w życie 1 października tego roku  ma m.in.poprawić sytuację dotycząca praktyk.

Przepisy nowelizacji przewidują obowiązkowe 3-miesięczne praktyki na studiach o profilu praktycznym. - Miesięczny wymiar praktyk nie jest zachęcający dla pracodawców, bo jest zbyt krótki. Z obserwacji niemieckich pracodawców wynika, ze okres trzymiesięczny est optymalny. Zarówno dla praktykanta jaki pracodawcy – wyjaśnia Bartłomiej Banaszak.

REKLAMA

- Trzymiesięczne praktyki będą musiały zagwarantować te jednostki uczelniane, które nie mają  prawa do nadawania stopni doktora i ten obowiązek będzie w dużej mierze dotyczył profilu szkolnictwa praktycznego – tłumaczy na antenie PR 24 Bartłomiej Banaszak.

Podkreśla, ze już dziś pracodawcy są zapraszani do przygotowywania wspólnie z uczelnią programów kształcenia.

Zwraca tez uwagę, ze z badań przeprowadzonych przed wprowadzeniem pierwszego etapu reformy szkolnictwa wyższego w 2011 r. wynikało, ze polscy pracodawcy wśród wszystkich europejskich są najmniej zainteresowani współpracą z uczelnią.

Losy absolwentów będą znane

Nowelizacja zakłada, że wprowadzony też zostanie ogólnopolski system monitorowania losów zawodowych absolwentów. - Za półtora roku dzisiejsi maturzyści będą mieli do dyspozycji informacje o losach absolwentów uczelni po poszczególnych kierunkach i uczelniach. Tej informacji cały czas brakuje. A jest to szczególnie istotne, bo perspektywy na rynku pracy są jednym z głównych motywacji branych pod uwagę przy wyborze studiów – mówi Rzecznik praw Absolwentów.

REKLAMA

Kto za to zapłaci

- Wszystko zależy od umowy uczelni z pracodawcą. Jeśli firma doceni korzyści wynikające  z zatrudniania praktykantów, to wyzwania finansowe nie będą tak duże – mówi Bartłomiej Banaszak.

Faktyczny problemem jest nadanie właściwego tempa i rozkręcenie praktyk zawodowych.  - Temu powinny służyć środki z funduszy strukturalnych. Już w poprzedniej perspektywie finansowej udało się wykorzystać na ten cel prawie 50 mln  zł – dodaje.

Grażyna Raszkowska

 

REKLAMA



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej