Na jakie wsparcie mogą liczyć bezrobotni powyżej 50. roku życia?
Wydłużony wiek emerytalny to w konsekwencji znacznie większa liczba osób po 50. roku życia pozostających na rynku pracy. Część ma zatrudnienie, ale czuje się niepewnie i obawia się zwolnienia. Część już tę pracę straciła. Tymczasem w obecnej sytuacji demograficznej ważne jest, by jak najwięcej ludzi w wieku 50+ pracowało zawodowo.
2014-06-03, 10:35
Posłuchaj
- Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby osoby 50+ były aktywne zawodowo – podkreśla Bogumił Czerwiński z Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. – Istotnym problemem dla osób 50+ jest kwestia podnoszenia kwalifikacji. W Polsce z wiekiem zdecydowanie zmniejsza się aktywność edukacyjna, a w wieku 40 lat i więcej spada dramatycznie. W związku z tym zależy nam, żeby takie osoby, zanim stracą pracę, mogły zwiększyć swoje kompetencje, mogły korzystać z programów szkoleniowych czy studiów podyplomowych - dodaje.
Szkolenia dla pracowników 45+
Jak wyjaśnia Czerwiński, są również programy szkoleniowe adresowane przede wszystkim do pracodawców. - Krajowy Fundusz Szkoleniowy, wprowadzony w myśl nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 27 maja, przez pierwsze dwa lata swojego funkcjonowania jest skierowany wyłącznie do osób 45+ - dodaje.
Pracodawcy są zobligowani kierować na szkolenia osoby w tym wieku.
Programy pożyczkowe
Osoby bezrobotne, których nie interesują same szkolenia, a chciałyby założyć własną firmę, również mogą skorzystać ze specjalnej oferty.
REKLAMA
- Są specjalne programy pożyczkowe, przeznaczone dla osób, które straciły pracę i chcą powrócić na rynek pracy - mówi Czerwiński.
Szczególne wsparcie osób bezrobotnych
Na szczególne wsparcie mogą liczyć osoby borykające się z problemem bezrobocia.
Mogą one skorzystać z takich samych programów szkoleniowych jak osoby pracujące.
Oprócz tego w ramach pomocy dla bezrobotnych wykorzystywane są programy z zatrudnieniem subsydiowanym, w tym prace interwencyjne i roboty publiczne.
REKLAMA
Są też indywidualne plany dla osób 50 +. Jeżeli taka osoba zarejestruje się jako bezrobotna, to może liczyć na specjalną opiekę ze strony pracownika urzędu pracy.
- W ciągu 180 dni od dnia zarejestrowania osoba bezrobotna w wieku 50+ powinna otrzymać propozycję zatrudnienia, jak również inne formy aktywizacji, takie jak np. szkolenie, staż, przygotowanie zawodowe osób dorosłych zatrudnienie subsydiowane – wyjaśnia Czerwiński.
Efekty programu 50+
Jak wyjaśnia Bogumił Czerwiński, program 50+ przyniósł już efekty.
- Gdy program 50+ był rozpoczynany w 2008 roku, wskaźnik zatrudnienia w grupie wiekowej 55 – 64 wynosił 31,6 proc. W tej chwili wskaźnik ten wynosi już 40,6 proc. Celem na 2020 rok jest 50 proc. – mówi Czerwiński.
REKLAMA
Bezrobocie wśród osób po pięćdziesiątce wynosi 7,7 procent i jest niższe niż to ogólne średnie krajowe. Jednak w przypadku utraty pracy w tym wieku, powrót do aktywności zawodowej jest dużo trudniejszy niż w odniesieniu do ludzi młodszych.
Aleksandra Tycner, awi
REKLAMA