Sprawdź, czy twoje stanowisko pracy spełnia wymogi ergonomii
Na sto stanowisk komputerowych polskich studentów tylko pięć w całości spełnia wymogi ergonomii, czyli ma odpowiednio dobrane krzesło i komputer ustawiony na odpowiedniej wysokości. Takie są wyniki badania Ergo-Test przeprowadzonego wśród kilkuset studentów. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w polskich biurach, gdzie tylko dwa procent stanowisk pracy można uznać za ergonomiczne.
2014-06-11, 13:24
Posłuchaj
Najczęstszym błędem dotyczącym stanowiska pracy jest złe ustawienie monitora. Jak wyjaśnia Jacek Świgost z firmy organizującej kampanię Ergo-Test, górna krawędź ekranu komputera powinna znajdować się na wysokości wzroku użytkownika.
W przypadku osób korzystających w pracy z laptopa, Świgost zaleca ustawienie go na podstawce i używanie klawiatury zewnętrznej.
Jak wyjaśnia Świgost, krzesło powinno być ustawione w taki sposób, żebyśmy mogli podeprzeć nadgarstki. Podpórki krzesła powinny zatem znajdować się w jednej linii z biurkiem. Przy takim ustawieniu krzesła niższe osoby będą potrzebowały jednak podnóżka.
Jak przyznaje Świgost, większość stanowisk pracy nie spełnia tych wymogów. Według niego, wynika to z tego, że nie zdajemy sobie sprawy, jak powinniśmy siedzieć.
REKLAMA
Pracodawcy nie pomagają, pracownicy nie korzystają
Świgost zwraca uwagę na to, że nie wszyscy pracodawcy pomagają pracownikom w odpowiednim przygotowaniu ich miejsc pracy.
Często zdarza się jednak, że nawet mimo dostępności produktów, czyli np. odpowiednich monitorów czy podnóżków, nie wszyscy z nich korzystają.
Źle przygotowane stanowisko pracy groźne dla zdrowia
Tymczasem źle przygotowane stanowisko pracy może oznaczać w przyszłości bóle kręgosłupa.
- Coraz młodsze osoby mają problemy z kręgosłupem, które wymagają nawet zabiegów operacyjnych – mówi Partycja Krawczyk-Szulc, specjalista medycyny pracy. – Bardzo często występują również bóle głowy, objawy zmęczenia wzroku, suchość pod powiekami, a po wielu godzinach pracy nawet pogorszenie jakości wzroku. Ponadto podczas siedzenia jest upośledzone krążenie w kończynach dolnych, co prowadzi do obrzęków – dodaje.
REKLAMA
Praca przy stanowisku komputerowym niespełniającym wymogów ergonomii może być również przyczyną bólu nadgarstków i chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien.
Karolina Mózgowiec, awi
REKLAMA