Praca sezonowa za granicą opłaca się. Ile można zarobić?
Coraz więcej młodych ludzi z Polski wyjeżdża do pracy za granicą. Dzieje się tak zwłaszcza teraz, w okresie letnim. Podejmują prace przy zbiorach malin, jabłek, szparagów, winobraniu, przy liniach produkcyjnych, a także przy remontach.
2014-07-04, 13:37
Posłuchaj
Prac sezonowych jest mnóstwo i każde ręce przydatne. Do tego jeszcze bardzo dobrze płatne - mówi Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Wysokość stawek
W sadownictwie stawki wynoszą od 7 do 12 euro za godzinę, przy pracach remontowo budowlanych wahają się między 9 a 11 euro. Najwięcej można zarobić przy pracach specjalistycznych. Jeśli jest to budowlanka, i ktoś ma do czegoś tak zwaną smykałkę, to stawki wynoszą do 17 euro za godzinę - tłumaczy Jarosław Adamkiewicz.
Stawki w Polsce dużo niższe
Dodaje, że u nas stawki, zwłaszcza przy pracach sezonowych w rolnictwie, są dużo niższe. Nic więc dziwnego, że wolimy wyjeżdżać na Zachód, głównie do Niemiec, Holandii, Francji i krajów skandynawskich - przede wszystkim do Norwegii. Do nas natomiast przyjeżdżają pracownicy ze Wschodu, głównie z Ukrainy i Białorusi, chociaż i oni zaczynają już narzekać na niskie zarobki.
Lepiej skorzystać z agencji zatrudnienia
Jarosław Adamkiewicz radzi chcącym podjąć pracę za granicą, by robili to nie na własną rękę, ale za pośrednictwem profesjonalnej agencji zatrudnienia. Taka agencja musi mieć certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa pracy pod adresem www.kraz.praca.gov.pl.
Należy też wyjeżdżać dopiero po podpisaniu umowy - radzi Jarosław Adamkiewicz. Wyjaśnia, że w umowie pomiędzy pracownikiem a agencją zawarte są wszystkie warunki pracy. Musi być wpisana wysokość wynagrodzenia, warunki socjalne, zabezpieczenie w przypadku choroby czy wypadku. Poza tym agencja zatrudnienia pod żadnym pozorem nie może pobierać żadnej opłaty za pośrednictwo.
Duże zainteresowanie pracą wakacyjną. Trzeba uważać na oszustów >>>
Dobrze też sprawdzić, czy agencja, która załatwia nam pracę, posiada zgłoszoną działalność gospodarczą i własne biuro oraz od jak dawna funkcjonuje na rynku.
REKLAMA
IAR, awi
REKLAMA