Pracowałeś latem za granicą? Pamiętaj o rozliczeniu się z polskim fiskusem
Powoli kończy się lato, a wraz z nim okres wakacyjnych prac sezonowych. Osoby, które znalazły dorywcze zatrudnienie za granicą i tam zarabiały, powinny pamiętać, że będą musiały się rozliczyć również z polskim fiskusem w rocznym zeznaniu podatkowym.
2014-09-03, 11:18
Posłuchaj
- Istnieje zasada, że jeżeli nie przebywamy dłużej niż 183 dni za granicą, ale wynagrodzenie jest wypłacane przez podmiot mający tam siedzibę, to w Polsce dochód ten może być zwolniony z opodatkowania albo przez inny mechanizm będziemy unikać w Polsce tego podatku - wyjaśnia Marek Jarocki, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.
Metoda wyłączenia z progresją
Umożliwiają to umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska podpisała z większością innych krajów.
- Z większością krajów europejskich i państw Ameryki Północnej te umowy mamy zawarte. Warto jednak zasygnalizować, że są różne metody unikania podwójnego opodatkowania. Większość tych umów zawiera tzw. metodę wyłączenia z progresją. To oznacza, że w Polsce dochód uzyskany za granicą nie podlega opodatkowaniu, ale należy go wykazać w pozycji „dochody zwolnione” i ma on wpływ na stawkę podatkową. Oznacza to, że zwiększy nam efektywną stawkę podatkową, którą w Polsce jednak zapłacimy – tłumaczy Jarocki.
Metoda odliczenia proporcjonalnego
Druga metoda unikania podwójnego opodatkowania, stosowana zdecydowanie rzadziej, to metoda odliczenia proporcjonalnego.
REKLAMA
- Niektóre z umów mają mechanizm nieco inny. W Polsce podatku nie trzeba płacić, ale zagraniczne zarobki trzeba wykazać w dochodzie podlegającym opodatkowaniu. Przy takiej metodzie mamy prawo do odliczenia podatku, który został zapłacony za granicą – mówi Jarocki.
Należy zadbać o odpowiednią dokumentację
Osoba, która osiągała dochody za granicą, powinna też zadbać o odpowiednią dokumentację, która ułatwi rozliczenie się z fiskusem.
- Najwłaściwszym dokumentem będzie miesięczny „pasek” płacowy albo podsumowanie roczne, które przekazuje pracownikowi pracodawca. To pierwsze rozwiązanie jest o tyle lepsze, że pozwala pracownikowi zastosować odpowiedni kurs walut obcych. Te dochody należy bowiem w pierwszej kolejności przeliczyć na złotówki – mówi Marcin Retka, ekspert podatkowy w KPMG.
Co ważne przewalutowania dochodu i obliczenia podatku dokonuje sam pracownik.
REKLAMA
- To on będzie musiał przeliczyć zagraniczne dochody na walutę polską, uwzględnić je w zeznaniu podatkowym, obliczyć podatek, stosując odpowiednią metodę podwójnego opodatkowania, i wpłacić na koniec finalne zobowiązanie podatkowe oraz złożyć zeznanie – tłumaczy Retka.
Warto pamiętać, że mamy na to czas do końca kwietnia i jeśli tego nie zrobimy, grożą nam kary.
Elżbieta Szczerbak, awi
REKLAMA