Mniej zakładów pracy chronionej. Niepełnosprawnym trudniej o zatrudnienie

W pierwszym półroczu 2014 roku liczba zakładów pracy chronionej spadła o 10 procent. Oznacza to zmniejszenie szans na zajęcie dla osób z większym stopniem niepełnosprawności - informuje "Nasz Dziennik".

2014-10-18, 15:27

Mniej zakładów pracy chronionej. Niepełnosprawnym trudniej o zatrudnienie
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O pracy niepełnosprawnych mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Według niedawno uchwalonych przepisów, w zakładach pracy chronionej ograniczono dopłaty do wynagrodzeń niepełnosprawnych. Subsydia podniesiono minimalnie dla inwalidów na otwartym rynku. Jednak ustawa okołobudżetowa wprowadza zmiany zmniejszające te dopłaty o blisko 30 procent.

Zatrudnianie niepełnosprawnych stało się mniej opłacalne

Jednocześnie zrównano dofinansowanie do wynagrodzenia dla niepełnosprawnych przyznawane na otwartym rynku pracy i w zakładach pracy chronionej. Jak pisze "Nasz Dziennik", niepełnosprawni stali się dla pracodawców mniej opłacalni.

Wciąż niewielu niepełnosprawnych pracuje. Co hamuje ich zatrudnienie? >>>
Opozycja twierdzi, że zmniejszenie liczby zakładów pracy chronionej, to zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy niepełnosprawnych. W ciągu 7 lat rządów koalicji PO - PSL zlikwidowano około 900 zakładów pracy chronionej - zauważa poseł PiS Bogdan Rzońca.

IAR, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej