O jakiej pracy marzą Polacy: stabilnej, pełnej wyzwań czy dobrze płatnej?

2014-10-24, 10:20

O jakiej pracy marzą Polacy: stabilnej, pełnej wyzwań czy dobrze płatnej?
Praca. Foto: Glow Images/East News

Z badań przeprowadzonych ostatnio wynika, że najważniejsza dla Polaków w pracy jest stabilność zatrudnienia.

Posłuchaj

O pracy marzeń mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Dla 30 procent Polaków praca marzeń to praca stabilna. Marzymy zatem, żeby w ogóle mieć pracę i żeby być zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. W Polsce jest to przywilej. Na umowach cywilno-prawnych zatrudnionych jest kilka milionów Polaków, a niektórzy pracują w ogóle bez umowy. 26 procent ankietowanych od pracy marzeń oczekuje wysokich zarobków. Jest to zrozumiałe, ale często boimy się o tym mówić - mówi Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl. - Dla 22 proc. ankietowanych w pracy marzeń ważne jest również poczucie sensu tego, co robią na co dzień. Chcą zatem widzieć sens swoich służbowych obowiązków, chcą czuć się potrzebni, przez co mogą lepiej pracować, bardziej efektywnie, są bardziej zaangażowani w codzienne zadania i rzadziej chorują – dodaje.

Wyzwania i prestiż ważne tylko dla 2 proc. ankietowanych

Zaledwie 2 procent badanych od pracy marzeń oczekuje wyzwań i prestiżu, mówi Filipkiewicz. Jak dodaje, jest to o tyle ciekawe, że podczas rozmów kwalifikacyjnych to właśnie ten czynnik jest podawany często jako przyczyna zmiany pracy.

Marzenia Polaków dotyczące pracy różnią się nieco od marzeń innych Europejczyków.

- Dla 70 proc. ankietowanych z Zachodu najważniejsze w pracy jest zadowolenie z tego, co robią, czyli poczucie szczęścia. Z drugiej strony tylko 30 proc. tamtejszych ankietowanych uważa, że zdobyło pracę marzeń – mówi Filipkiewicz.

Z badań Wyższej Szkoły Biznesu wynika, że ponad połowa badanych Polaków za pracę dającą największą stabilność uznaje zatrudnienie w służbach mundurowych, 21 proc. wskazuje pracę w instytucji państwowej i w samorządzie, a tylko 4 proc. w korporacji.

Justyna Golonko, awi

Polecane

Wróć do strony głównej