Sześciodniowy tydzień pracy w JSW: to nie takie proste

Sześciodniowy tydzień pracy – to jeden z warunków, którego nie udało się uzgodnić przy podpisywaniu porozumienia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Monika Gładoch, radca prawny i ekspert Pracodawców RP, tłumaczy, na czym może polegać to rozwiązanie, którego wprowadzenie nie jest takie proste.

2015-02-16, 23:14

Sześciodniowy tydzień pracy w JSW: to nie takie proste
W systemie równoważnym praca w ciągu doby może wynosić nawet 12 godzin. Foto: materiał promocyjny Kompanii Węglowej

Posłuchaj

Dlaczego wprowadzenie 6-dniowego tygodnia pracy w JSW nie będzie takie proste, tłumaczy Monika Gładoch, radca prawny i ekspert Pracodawców RP./Karolina Mózgowiec /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
+
Dodaj do playlisty

– Sześciodniowy tydzień pracy dla kopalni przy 5-dniowych tygodniu pracy dla górników, należy rozumieć tylko w ten sposób, że wprowadza się tym systemie pracę w soboty – mówi ekspertka. To wyłom od tradycji w górnictwie, gdzie obowiązywała wolna sobota.

Czas pracy musi być zgodny z Kodeksem pracy

Jak jednocześnie zastrzega, nie można tworzyć systemu pracy niezgodnego z prawem. – Jeśli Kodeks pracy mówi o pięciodniowym tygodniu pracy, i czterdziestogodzinny tydzień pracy, to nie można tego zmienić.

Są dwa systemy

Dlatego trzeba rozpatrywać dwa rozwiązania. Albo pracodawca musi stworzyć nowy system pracy – np. równoważny, ewentualnie pracy weekendowej z częścią pracowników, albo system pracy w godzinach nadliczbowych.

Ale to rozwiązanie będzie bardzo trudne, gdyż ze względu na potrzeby pracodawcy,  tych nadgodzin będzie w roku 416.

W systemie równoważnym praca w ciągu doby może wynosić nawet 12 godzin, tyle, że według niej, tego problemu to nie rozwiąże. Stąd najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie kilku systemów wraz z godzinami nadliczbowymi.

No i te normy wypoczynkowe

Jest też pomysł aby przesunąć dzień rozpoczynanej w tygodniu pracy – od wtorku, środy itd. Przy pięciu dniach górnicy pracowaliby w ten sposób w soboty.

Tyle, że tu uwzględnić trzeba normę weekendowego wypoczynku, wynoszącego 35 godzin oraz normę dobowego wypoczynku, wynoszącego 11 godzin.

Ekspertka jeszcze raz podkreśla, że w górnictwie w soboty pracowało się w systemie komercyjnym, za dodatkową zapłatę, nowy system miał znieść dodatkowe zarobki. – I z tym będą największe problemy, dlatego  ustalenie harmonogramu pracy będzie procesem wielomiesięcznym – mówi ekspertka.

Karolina Mózgowiec, jk

Polecane

Wróć do strony głównej