Polski przemysł coraz bardziej wydajny

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w zeszłym roku wydajność pracy w przemyśle wzrosła o 2,2 proc. I choć działo się to wolniej niż w roku 2013, to tym razem towarzyszył temu wzrost zatrudnienia.

2015-03-23, 22:43

Polski przemysł coraz bardziej wydajny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego polski przemysł staje się coraz bardziej wydajny, i czy to zawsze się opłaca, mówi w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

– Wzrost wydajności w 2014 r. nastąpił dzięki nowym inwestycjom w nowy sprzęt a nie dzięki zwolnieniom – podkreśla Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

– W 2013 r. dekoniunktura zmuszała pracodawców do zwolnień i tym samym do poprawienia efektywności. W 2014 r. było już inaczej – sprzedaż rosła i to na tyle szybko, że wielu przedsiębiorców decydowało się na wzrost zatrudnienia – mówi ekspert.

Podobny scenariusz jak w 2014 roku, czeka nas w ciągu najbliższych miesięcy - prognozuje Piotr Soroczyński. Przewiduje, że ten wzrost może wynieść 3-4 procent. Jak ocenia to wynik rosnącego popytu i tym samym sprzedaży.

Co ciekawe, w ubiegłym roku, najwyższy wzrost wydajności pracy - o 2,5 proc. - odnotowano w górnictwie i wydobyciu oraz przemyśle.

REKLAMA

Błażej Prośniewski

/

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej