Kodeks pracy i ustawa o związkach zawodowych do zmiany
Rząd będzie musiał zmienić ustawę o związkach zawodowych - powiedziała dzisiaj na antenie radiowej Jedynki Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy odnosząc się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który przed południem stwierdził, że zakaz zrzeszania się w związkach zawodowych osób pracujących na umowach cywilno-prawnych jest niezgodny z Konstytucją RP.
2015-06-02, 19:32
Posłuchaj
Zmiany, które trzeba wprowadzić są na tyle istotne, że konieczna jest zmiana również Kodeksu Pracy. Chodzi o to aby w podobny sposób były chronione przez prawo osoby pracujące na tzw. etatach, jak i osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych. –Kodeks Pracy powinni zmienić sami zainteresowani - uważa Główna Inspektor Pracy.
–Myślę, że to jest dobry znak i sygnał ze strony Trybunału Konstytucyjnego, wpisujący się w szerszą dyskusję o zmianach, które powinny nastąpić - podkreśla Hickiewicz.
Uzgodnienie stanowisk może być trudne, ponieważ pracodawcy chcą tzw. elastycznego prawa pracy, które pozwala łatwo zatrudnić pracownika, ale także pozwala na szybkie i łatwe zwolnienie go, natomiast związkowcy domagają się większej ochrony pracowników.
Tymczasem w styczniu 2016 roku wchodzą w życie przepisy wprowadzające nakaz odprowadzania składek na ubezpieczanie społeczne od umów cywilnoprawnych.
REKLAMA
–To dobry krok, ocenia inspektor pracy, ale to jest jeszcze za mało. Kolejnym krokiem powinna być nowelizacja wprowadzająca do Kodeksu pracy zapisy chroniące pracowników, świadczących prace nie tylko na podstawie umowy etatowej. –To umożliwiłoby ich ochronę przez Inspekcję Pracy – podkreśla Hickiewicz.
Robert Lidke, jk
REKLAMA