TK: wydłużenie pracy elektroradiologów konstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że ustawa o działalności leczniczej, która wydłużyła czas pracy techników medycznych elektroradiologii, zrównując go z czasem pracy innych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, jest zgodna z konstytucją.

2015-09-29, 15:11

TK: wydłużenie pracy elektroradiologów konstytucyjne
Trybunał Konstytucyjny. Foto: Joanna Karnat/Wikimedia Commons/CC-BY-3.0

Posłuchaj

Czas pracy elektroradiologów zgodny z konstytucją - relacja Moniki Gosławskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Czujemy się rozgoryczeni. W Polsce nie ma sprawiedliwości - tymi słowami elektroradiolodzy przyjęli wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że czas ich pracy jest zgodny z ustawą zasadniczą. Po zmianie przepisów w lipcu ubiegłego roku, pracują oni o dwie i pół godziny dziennie dłużej.

Związkowcy zwracali m.in. uwagę, że wydłużenie czasu pracy, naraża ich zdrowie i życie. Powodem ma być obecność promieniowania jonizującego w miejscu pracy. Związkowcy zwracali tez uwagę na to, że ustawodawca wydłużają im czas pracy, nie zapewnił im z tego tytułu rekompensaty. Domagali się wzrostu wynagrodzenia lub powrotu do dawnego, pięciogodzinnego czasu pracy.

Dłuższy czas, ale wynagrodzenia takie same

Technicy medyczni elektroradiologii podkreślali, że decydując się na wybór zawodu, mieli świadomość zagrożeń, ale także preferencyjnych norm czasu pracy. Podnosili ponadto, że choć czas ich pracy został wydłużony, to nie zapewniono im odpowiedniej rekompensaty w postaci zwiększonego wynagrodzenia lub odpowiednich przywilejów socjalnych.

OZZTME oceniał w swoim wniosku do TK, że regulacja jest niezgodna m.in. z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawnego, a w szczególności z zasadą ochrony praw słusznie nabytych i zasadą zaufania obywateli do państwa. Związek wskazał ponadto, że regulacja jest niezgodna z konstytucyjną zasadą równości i narusza konstytucyjną gwarancję prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz jest sprzeczna z konstytucyjnym prawem do ochrony zdrowia.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej