Dobre dane z rynku pracy: GUS - w marcu wzrost wynagrodzeń i zatrudnienia

Jak informuje GUS, w marcu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7% r/r i wyniosło 5726,7 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 3,3% r/r i wyniosło 4351,45 zł.

2016-04-18, 15:02

Dobre dane z rynku pracy: GUS -  w marcu wzrost wynagrodzeń i zatrudnienia
Ekonomiści uważają, że dane za marzec pokażą stopniowy wzrost liczby pracujących.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek przypomina, że napływające w ostatnich miesiącach informacje z rynku pracy są pozytywne. Według niej także dane za marzec pokażą stopniowy wzrost liczby pracujących./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Dane dotyczą firm, w których pracuje dziewięć lub więcej osób.

Rynek pracy w najlepszej formie od dekady

Jak oceniają analitycy Banku Millennium, miesięczne dane z rynku pracy potwierdziły, że znajduje się on w najlepszej kondycji od niemal dekady.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,7% r/r po wzroście o 2,5% r/r w lutym i było wyraźnie lepsze od oczekiwań. W samym marcu liczba miejsc pracy zwiększyła się o 15,5 tys., co było największym wzrostem w tym miesiącu od 2007r.

Tempo wzrostu płac nieco wyhamowało, do 3,3% r/r z 3,9% r/r w lutym, jednak wyhamowanie to było oczekiwane i jest związane z wysoką bazą statystyczną z marca 2015r.

REKLAMA

Nominalny wzrost płac jest umiarkowany, pomimo najniższego od 2008 r. bezrobocia i problemów z pozyskaniem pracowników.

Deflacja powstrzymuje wzrost płac

Jak oceniaja analitycy, wynika to naszym zdaniem ze zmian strukturalnych na rynku pracy oraz spadających cen, które utrzymują w ryzach presję płacową. W ujęciu realnym wynagrodzenie wzrosło bowiem o 4,2% r/r.

Płace będą rosły

W marcu fundusz płac w sektorze zwiększył się w ujęciu nominalnym o 6,1% r/r, realnie odnotowano natomiast wzrost o 7,0% r/r, co potwierdza, że rynek pracy jest obecnie solidnym wsparciem dla konsumpcji, która w bieżącym roku będzie głównym filarem wzrostu gospodarczego.

W naszej ocenie w kolejnych miesiącach place powinny nieznacznie przyśpieszyć, w miarę pogłębiania się problemów ze znalezieniem pracowników, które mogą być dodatkowo zintensyfikowane przez spadek aktywności zawodowej po uruchomieniu programu 500+. Spodziewamy się też utrzymania solidnego wzrostu zatrudnienia, pisza wkomentarzu analitycy Banku Millenium. 

REKLAMA

Dane z rynku pracy coraz lepsze

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek przypomina, że napływające w ostatnich miesiącach informacje z rynku pracy są pozytywne.

Są to już kolejne dane, które pokazują, że sytuacja na rynku pracy się poprawia - tłumaczy Monika Kurtek główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Monika Kurtek dodaje, że także wynagrodzenia rosną, choć tempo wzrostu płac ogranicza między innymi deflacja.

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz zwraca uwagę, że dane o zatrudnieniu są nieco lepsze od prognoz. Choć nie mamy jeszcze szczegółowych informacji, ekonomista uważa, że znaczny wzrost odnotowały firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym.

REKLAMA

Ekspert dodaje, że informacje o wynagrodzeniu są niezłe, ale nie wszyscy Polacy ten wzrost odczuwają. Dodał, że mając na względzie tempo rozwoju gospodarczego, wzrost płac "nie jest oszałamiający", ale powoli się poprawia.

Wyniki marcowe nie są zaskoczeniem

Analitycy mBanku oczekiwali stabilizacji dynamiki zatrudnienia na poziomie 2,5% oraz nieznacznego spadku dynamiki płac, związanego przede wszystkim z niekorzystnym efektem kalendarzowym, wpływającym na ruchome części wynagrodzeń (przede wszystkim w przetwórstwie przemysłowym.

IAR, Bank Millennium, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej