Czy powstanie nowa ustawa o zatrudnieniu?

O tym, czy potrzebna jest nowa ustawa o rynku pracy, czy wystarczy znowelizować obecne przepisy, zdecydujemy na jesieni - zapowiedział ostatnio wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

2016-05-25, 19:29

Czy powstanie nowa ustawa o zatrudnieniu?
Za nową ustawą o zatrudnieniu opowiadają się m.in. urzędy pracy i przedsiębiorcy.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Czy powstanie nowa ustawa o zatrudnieniu, zastanawia się w Polskim Radiu 24 dr Anna Ruzik-Sierdzińska ze Szkoły Głównej Handlowej./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Ocenił, że za nową ustawą opowiadają się m.in. urzędy pracy i przedsiębiorcy.

Ostatnia nowelizacja ustawy była dwa lata temu

Ostatnio ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy było nowelizowana dwa lata temu.

Wtedy wprowadzono duże zmiany m.in. prywatne agencje zatrudnienia, które wspierają urzędy pracy w aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych.

Trzeba ocenić istniejące rozwiązania

Zdaniem dr Anny Ruzik-Sierdzińskiej ze Szkoły Głównej Handlowej, przed zmianą warto dokładnie przeanalizować skuteczność już istniejących rozwiązań.

REKLAMA

Jak wylicza, obecnie w ramach działań aktywizacyjnych do agencji zatrudnienia kierowanych jest ok. 1-2 tys. bezrobotnych w całej Polsce.

̶  To nie jest dużo, ale ta liczba jest wystarczająca do przetestowania tego rozwiązania – mówi ekspertka.

Co udało się agencjom zatrudnienia?

Przypomina, że przy okazji nowelizacji z 2014 r. zwracano uwagę aby agencje zatrudnienia zajmowały się bezrobotnymi z gorszymi perspektywami z punktu widzenia pracodawców.

I teraz jest czas, aby się dokładnie przyjrzeć, co agencjom udało się zrobić i porównać z powiatowymi urzędami pracy – pod względem efektywności wobec podobnej grupy bezrobotnych – mówi ekspertka.

REKLAMA

I dodaje, że warto nie spieszyć się i poczekać jeszcze rok na ocenę nowych działań i instrumentów.

Nie wszystko jednak się sprawdziło

Ważnym instrumentem wsparcia są środki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Są jednak elementy, które się nie sprawdziły.

 Do nich ekspertka zalicza grant na telepracę.

̶  Okazało się, że pracodawcy łatwiej zatrudnić w tym charakterze pracownika, którego już zna, gdyż pracującego zdalnie obcego bezrobotnego jest trudniej kontrolować – mówi dr Anna Ruzik-Sierdzińska.

REKLAMA

Ustawa o promocji zatrudnienia była zmieniana kilkadziesiąt razy. Resort chce na jesieni, po otrzymaniu ankiet z urzędów pracy, przygotować się do podjęcia decyzji dotyczącej albo przygotowania nowej ustawy o rynku pracy, albo znowelizowania obecnie funkcjonującej.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej