GUS: rosną płace i zatrudnienie. Przeciętne wynagrodzenie w czerwcu wyniosło 4252,19 zł

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2016 r. wzrosło o 5,3% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 3,1% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny.

2016-07-18, 15:31

GUS: rosną płace i zatrudnienie. Przeciętne wynagrodzenie w czerwcu wyniosło 4252,19 zł
Ekonomiści spodziewjąa się, że dynamika płac w czerwcu wzrosła nominalnie około 5 procent rok do roku. . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Prezes Związku Maklerów i Doradców Paweł Cymcyk ocenił, że dane te nie są zaskoczeniem. Mamy rynek pracownika./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,1% i wyniosło 4 252,19 zł.

Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,3% i wyniosło  5 752,7 tys. osób, podano w komunikacie.

Rynek pracy pozytywnie zaskakuje

Dane, zwłaszcza te o zatrudnieniu, można uznać za pozytywną niespodziankę – pisze w komentarzu Piotr Dmitrowski z BGK.

Dynamiki wyraźnie wychodzą ponad wartości, które były odnotowywane w poprzednich kwartałach, pokazując, że ożywienie na rynku pracy przybiera na sile.

REKLAMA

Doskonała kondycja rynku pracy

Kondycja rynku pracy pozostaje najmocniejszą stroną krajowego wzrostu gospodarczego.

Wynagrodzenia najlepsze od 2008 r.

Przy wciąż ujemnej inflacji dynamika realnego funduszu płac kształtuje się na poziomie bliskim 10 proc. rdr, czyli na poziomie nieodnotowywanym od 2008 roku.

Konsumpcja będzie rosła

Wysoki wzrost dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych (wspieranych również programem 500 plus) będzie mieć przełożenie na dynamikę konsumpcji. Również ona może być źródłem pozytywnych niespodzianek w kolejnych kwartałach.

Wzrasta popyt na prace sezonową

Dobrej sytuacji na rynku pracy sprzyjają duży popyt na pracę sezonową, silna dynamika powstawania nowych miejsc pracy i spadające bezrobocie.

REKLAMA

Jesteśmy obecnie w szczycie sezonu na prace wakacyjne. Co roku w tym okresie lawinowo rośnie liczba ofert pracy, jednak obecnie nakłada się na ten trend bardzo dobra koniunktura gospodarcza, dzięki której generowane są nowe miejsca pracy, pisze w komentarzu Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A

Jak podkreśla, oba te czynniki widać w danych obrazujących liczbę wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej.

Coraz więcej firm szuka pracowników

W czerwcu odnotowano ich 143,5 tys., co stanowiło o ponad 1/5 lepszy wynik niż o tej porze rok temu. Potwierdza to, że coraz głębiej wchodzimy w etap rynku kandydata i powiększających się niedoborów pracowniczych. Widać to również w naszych badaniach, które wykazały, że aż 69 proc. firm budowalnych ma trudności z pozyskaniem niewykwalifikowanych kadr – mówi Krzysztof Inglot.

GUS podał także, że w czerwcu nastąpił wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw. Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 4252,19 zł, co oznacza ponad 5-procentowy wzrost w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku (4039,70 zł).

REKLAMA

Płace spadają tylko w górnictwie

Obserwujemy trwałą tendencję do podnoszenia wynagrodzeń, choć jej dynamika jest ograniczona czynnikiem deflacyjnym. Dlatego wynik czerwcowy na poziomie 5% należy traktować jako bardzo pozytywny. Szczególnie, że w pierwszym kwartale tego roku w sektorze prywatnym odnotowaliśmy wzrost o 3,7% r/r, a w publicznym o 2,5% r/r. Z wyższych płac cieszą się z jednej strony pracownicy branży hotelarskiej i gastronomicznej (wzrost o 5,7% r/r), a z drugiej – kadra odpowiedzialna za wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (wzrost o 5,6% r/r). Największe spadki wynagrodzeń odczuwalne są w górnictwie, co jest ściśle związane z pogarszającą się sytuacją tego sektora – dodaje Krzysztof Inglot z Work Service.

Wzrost płac i zatrudnienia zgodne z oczekiwaniami

Dziesięciu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się, że wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 2,9% r/r w czerwcu (wobec wzrostu o 2,8% r/r w maju br.).

Według nich, wynagrodzenia w tym sektorze w czerwcu zwiększyły się o 4,7-5,5% r/r, przy średniej na poziomie 5% r/r (wobec 4,1% wzrostu w maju br.).

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki spodziewał się, że dynamika płac w czerwcu wzrosła nominalnie około 5 procent rok do roku.

REKLAMA

Tłumaczył, że powodów wzrostu wynagrodzeń jest kilka. To między innymi słabszy pod tym względem czerwiec ubiegłego roku, a także fakt, że w ubiegłym miesiącu był jeden dzień roboczy więcej niż rok wcześniej.

Jarosław Janecki ocenia, że wzrósł także poziom zatrudnienia w czerwcu. Spodziewa się dynamiki zatrudnienia w okolicach 3 procent rok do roku.

IAR, ISBNews, Work Service, BGK, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej