Jak czynniki demograficzne będą wpływać na rynek pracy?

Zmiany w strukturze ludności, a szczególnie starzenie się społeczeństwa, będą miały ogromny wpływ na rynek pracy - podkreślają demografowie.

2017-01-30, 08:22

Jak czynniki demograficzne będą wpływać na rynek pracy?
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Profesor Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego: teraz jeszcze na rynek zatrudnienia wchodzą pokolenia wyżu demograficznego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Teraz jeszcze na rynek zatrudnienia wchodzą pokolenia wyżu demograficznego, ale prawdziwe kłopoty zaczną się, gdy już lada moment liczba osób wychodzących z rynku będzie większa niż liczba osób wchodzących - podkreśla w rozmowie z IAR demograf profesor Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Dodaje, że rynek będzie czyszczony wskutek wychodzenia z rynku pracy pokolenia powojennego wyżu demograficznego. Ci, którzy są jeszcze na rynku, a urodzili się w latach 50. w naturalny sposób będą z niego wychodzić. W rezultacie zasoby pracy będą się zmniejszać.

Będziemy musieli posiłkować się obcokrajowcami

Według profesora Piotra Szukalskiego w roku 2050 liczba ludności w Polsce zmniejszy się o 20, 30 procent. Będziemy musieli posiłkować się obcokrajowcami. To zaś rodzi nowe wyzwania dla pracowników służb zatrudnienia, którzy częściej niż dzisiaj będą mieli kontakt z cudzoziemcami. Będą musieli być przygotowani nie tylko na umiejętność komunikowania się w znaczeniu znajomości języka obcego, ale też w znaczeniu kulturowym. Często bowiem imigranci z odleglejszych obszarów kulturowych przynoszą własny kod. Na przykład Japończycy mogą poczuć się obrażeni naszym sposobem podawania wizytówki. Tam bowiem wiąże się to z całym rytuałem. Wizytówkę wręcza się zwróconą tekstem w stronę odbiorcy, wykonując jednocześnie lekki ukłon. Po otrzymaniu wizytówki należy dokładnie się jej przyjrzeć.

Duże zróżnicowanie regionalne pod względem stopy bezrobocia

Profesor Piotr Szukalski zwrócił też uwagę na duże zróżnicowanie regionalne pod względem stopy bezrobocia w naszym kraju. Zaznaczył, że najłatwiejszą sytuację mają poszukujący pracy w większych aglomeracjach. Są tam też wyższe zarobki a to oznacza, że młodzi ludzie będą opuszczać i już opuszczają miejsca oddalone od metropolii. Skoro zaś je opuszczają, to nie tworzą tam firm i sytuacja na tamtejszych rynkach zatrudnienia staje się coraz trudniejsza. Zwłaszcza, że starsi właściciele firm też odejdą i już odchodzą na emerytury.

REKLAMA

IAR, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej