PIP: pracodawcy mogą zbadać skalę stresu u ich pracowników
W specjalnym programie Polskiej Inspekcji Pracy pracodawcy mogą zbadać skalę stresu zawodowego nękającego ich pracowników - pisze "Puls Biznesu".
2017-02-07, 07:43
W Europie stres zajmuje drugie miejsce, po zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową. Jak podaje Polska Inspekcja Pracy (PIP), szacuje się, że ok. 50-60 proc. absencji chorobowych jest nim spowodowanych.
- Dlugotrwały stres odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym, a lekceważenie go może prowadzić do poważnych chorób, takich jak depresja, nerwica czy choroby psychosomoatyczne. Czasami pracownicy nie zdają sobie sprawy, jak stres wpływa na ich produktywność - ocenia Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.
Skutki stresu pracowników odbijają się na działaniu całej firmy
Jak zauważa gazeta, skutki stresu pracowników odbijają się na działaniu całej firmy. Przejawy stresu w pracy to m.in. zwiększona absencja, zmniejszona produktywność, wzrost liczby wypadków, wyższa fluktuacja załogi, czy wzrost kosztów związanych z większą zachorowalnością.
PAP, awi
REKLAMA