Dorabiałeś do emerytury? Ostatni dzwonek na rozliczenie

Wcześniejsi emeryci oraz renciści, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, do końca lutego muszą rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

2017-02-23, 09:56

Dorabiałeś do emerytury? Ostatni dzwonek na rozliczenie
Każdy wcześniejszy emeryt oraz rencista powinien pamiętać, że jeżeli dorabia do świadczenia z ZUS, to obowiązują go tak zwane progi przychodowe. Foto: Mariola Anna S/Shutterstock.com

Posłuchaj

O rozliczeniu z ZUS dodatkowych dochodów osiąganych na emeryturze, mówili w radiowej Jedynce: Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS i Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trzeba przedłożyć zaświadczenie od pracodawcy, jeżeli wykonywaliśmy pracę na etacie, czy też na umowie zlecenia. Jeżeli natomiast wykonywaliśmy pracę w związku z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą, powinniśmy przedłożyć własne oświadczenie – jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Co do zaświadczenia jest to bardzo ważne, bo prezentuje osiągnięte przez nas przychody w całym roku, oświadczenie, jeżeli płacimy składki od pewnej podstawy wymiaru, informujemy od jakiej podstawy wymiaru opłacaliśmy w ubiegłym roku składki i to dla ZUS jest traktowane jako przychód - przypomina Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS.

"

Wojciech Andrusiewicz W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych trzeba przedłożyć zaświadczenie od pracodawcy, jeżeli wykonywaliśmy pracę na etacie, czy też na umowie zlecenia.

Progi przychodowe 

Każdy wcześniejszy emeryt oraz rencista powinien pamiętać, że jeżeli dorabia do świadczenia z ZUS, to obowiązują go tak zwane progi przychodowe w wysokości 70 i 130 procent przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia.

- Obniżenie wysokości świadczenie następuje, jeśli taki dorabiający do świadczenia wcześniejszy emeryt lub rencista będzie zarabiał więcej niż 70 proc. średniej płacy w Polsce. Natomiast jeśli zarobi więcej niż 130 proc. średniego wynagrodzenia, to wówczas wypłata świadczenia zostanie zawieszona – wyjaśnia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Gdy dodatkowe zarobki emeryta lub rencisty nie przewyższają tych progów, z wypłacanym świadczeniem nic się nie dzieje.

REKLAMA

Dwa sposoby rozliczenia 

Wojciech Andrusiewicz przypomina też, że istnieją dwa sposoby rozliczenia: roczne lub miesięczne.

- Albo rok, w danym momencie, w którym osiągnęliśmy przychód, porównujemy do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w całym roku, albo też miesiąc po miesiącu porównujemy to wynagrodzenie z przeciętnym wynagrodzeniem obowiązującym w danym miesiącu. Tu klient sam wybiera, czy rozlicza się miesięcznie, czy rocznie – tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Kto nie musi rozliczać się z dodatkowego przychodu?

Warto też pamiętać, że ograniczeniom i zawieszeniu nie podlegają między innymi emerytury osób, które ukończyły powszechny wiek emerytalny.  

- A także osób, które pobierają renty inwalidów wojennych czy wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, a także osób pobierających renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń wojskowych czy wojennych. W przypadku tych świadczeń nie ma żadnego zmniejszania. Tutaj żadne limity nie obowiązują, te osoby mimo że osiągały przychód, nie muszą się z tego przychodu rozliczać – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz.

REKLAMA

Dokumenty niezbędne do rozliczenia z osiągniętych przychodów wystawiają zakłady pracy.

Elżbieta Szczerbak, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej