Co 10. pracownik w 2016 r. rozstał się z firmą na własne życzenie

Poziom rotacji dobrowolnej w 2016 r. wyniósł 10,8% dla całego rynku, podał Work Service, powołując się na badania swojej spółki zależnej Antal (Odpływ pracowników z organizacji, listopad 2016 r.). Oznacza to, że co 10. pracownik rozstał się z firmą na własne życzenie.

2017-04-11, 11:00

Co 10. pracownik w 2016 r. rozstał się z firmą na własne życzenie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pressmaster/Shutterstock.com

"Przy rekordowo niskich poziomach bezrobocia uwidocznił się rosnący niedobór na rynku pracy. Pracownicy często nie muszą aktywnie poszukiwać nowych możliwości zawodowych, bo do odejścia są nakłaniani przez konkurencyjne firmy. Z naszych badań wynika, że 22% Polaków uzyskało w ubiegłym roku oferty pracy, o które sami nie zabiegali. To obrazuje klasyczny mechanizm walki o kandydatów, który dopadł firmy z wielu branż. Co istotne, rywalizacja dotyka już nie tylko specjalistów, ale również pracowników niższego i średniego szczebla" - powiedział dyrektor Zespołu Analiz Work Service Andrzej Kubisiak, cytowany w komunikacie.

Z raportu Work Service (Barometr Rynku Pracy VII, marzec 2017 r.) wynika, że co druga firma zapowiadająca w tym roku rekrutacje jest zmuszona do ich realizacji ze względu na odejścia dobrowolne, czyli rozstania z inicjatywy osób zatrudnionych, podano także.

Firmy nie walczą o zatrzymanie pracowników

"Co ciekawe, mało która firma w Polsce próbuje walczyć o zatrzymanie pracowników. Z badania Work Service wynika, że 8 na 10 pracodawców w ogóle nie podejmuje działań ograniczających rotację. Jedynie 15% firm jest na to przygotowanych. Programy przeciwdziałające odejściom pracowników można spotkać głównie w dużych firmach (41,6%), zatrudniających powyżej 250 osób, a tylko sporadycznie istnieją one w małych przedsiębiorstwach (10%)" - czytamy dalej. 

"Wyniki badań Antal potwierdzają, że wyzwanie rośnie wraz z liczebnością firmy. Spośród organizacji zatrudniających ponad 1000 pracowników co czwarta doświadczyła w 2016 r. odpływu dobrowolnego na poziomie ponad 20%. Sytuacja odwrotna ma miejsce w małych organizacjach, w których pracuje do 50 osób. Niskim poziomem dobrowolnej rotacji, do 5%, wykazuje się co druga taka firma" - wyjaśniła menedżer badań rynku w Antal Agnieszka Wójcik.

REKLAMA

Z badania Work Service wynika również, że 2/3 firm chcąc zatrzymać pracowników, oferowało im wyższe wynagrodzenie. Jedynie co piąta wskazywała możliwości awansu, a 1 na 10 stawiała na benefity pozapłacowe.

"Pokutuje silne przekonanie, że najlepsze kadry w firmie można utrzymać jedynie dzięki zwiększaniu poziomów wynagrodzeń, a co za tym idzie, wyższych kosztów. Większość pracodawców chcących zatrzymać pracowników w firmie oferowało im podwyżki, a przecież istnieją też inne elementy, na które zwracają uwagę pracownicy. W ostatnich miesiącach zyskują na znaczeniu możliwości rozwoju i awansu, a te nie muszą łączyć się z wyższymi kosztami zatrudnienia" - dodał Kubisiak.

Jedynie sektory finansowy i farmaceutyczny częściej walczą z rotacją

Z badań wynika, że jedynie sektory finansowy i farmaceutyczny częściej walczą z rotacją, wybierając alternatywne narzędzia, takie jak badania satysfakcji.

Work Service S.A. jest największą spółką sektora usług personalnych w Polsce i liderem w regionie CEE. Głównym inwestorem finansowym w Work Service jest fundusz private equity PineBridge Investments. Spółka jest notowana na giełdach w Warszawie i Londynie.

REKLAMA

Antal jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR, działa w Polsce oraz w Czechach i na Słowacji. Jest częścią grupy kapitałowej Work Service.

ISBnews, awi


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej