Na Litwie startuje program wzorowany na "Rodzinie 500 plus"
Litwa wprowadza świadczenia na dzieci wzorowane na polskim programie "Rodzina 500 plus". Rodzice na każde dziecko otrzymają 30 euro miesięcznie. Wypłata nie jest uzależniona od dochodów. Wnioski mieszkańcy Litwy mogą składać od wtorku.
2018-01-02, 14:38
Posłuchaj
Z inicjatywą wypłacania pieniędzy na dzieci wystąpili w ubiegłym roku posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin. Zaproponowali jednak zdecydowanie wyższą kwotę - 120 euro na każde dziecko.
- Trzydzieści euro, czyli 120 złotych, to suma nieporównywalna do tej, którą należy skierować na wsparcie naszych rodzin - powiedział Polskiemu Radiu lider polskiej partii Waldemar Tomaszewski.
Tomasz Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącego Związku Chłopów i Zielonych, powiedział, że rządowy program 500 plus w Polsce był wzorem dla Litwy, ale nie chodziło o jego kopiowanie.
- Po prostu bierzemy przykład i tworzymy swoje rozwiązania - dodał.
REKLAMA
Świadczenie ma wzrastać i do 2020 roku wyniesie 100 euro. Na razie 30 euro otrzymają rodzice za każde dziecko poniżej 18. roku życia. W przypadku, jeśli dziecko nadal się uczy, pieniądze będą wypłacane do 21. roku życia. Rodziny, w których dzieci jest troje lub więcej a także rodziny o niskich dochodach, otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe.
W Polsce uszczelnienie Programu "Rodzina 500 plus"
Z kolei polska minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. podsumowując dwa lata pracy rządu podkreślała, że cele postawione programowi "Rodzina 500 plus" zostały zrealizowane, a program znacząco poprawił jakość życia polskich rodzin i ograniczył ubóstwo, zwłaszcza rodzin z dwójką, trójką, czwórką i więcej dzieci.
Tak minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła o zmianach w programie "Rodzina 500+":
Od sierpnia obowiązują zmiany w programie; główne zasady nie zostały zmienione, ale według założeń MRPiPS, nowe rozwiązania mają zlikwidować niepożądane zjawiska związane z systemem świadczeń, np. dopasowywanie dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko albo niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka. Zmiany mają też doprecyzować niektóre przepisy, np. dotyczące ustalania prawa do świadczenia wychowawczego na dzieci pozostające pod opieką naprzemienną rodziców nietworzących rodziny. Ustawa ma także ujednolicić i doprecyzować przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
Zaproponowano, by osoba deklarująca samotne wychowywanie dziecka musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica. Ustawa ma też zapobiec rozwiązywaniu stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach, by wyłudzić świadczenie. Jeśli takie działanie nastąpiłoby przed upływem trzech miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu.
Minister Rafalska zwróciła uwagę, że program poprawił także wskaźniki dzietności; jej zdaniem na wzrost liczby urodzeń wpływ miała również dobra sytuacja na rynku pracy.
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA