Ważne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce weszły w życie

Wzrasta imigracja zarobkowa do Polski. Jak informuje minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska, pod koniec minionego roku wojewodowie wydali pracodawcom blisko 250 tysięcy zezwoleń na pracę obywateli państw trzecich spoza Unii Europejskiej.

2018-01-03, 19:30

Ważne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce weszły w życie

Powiatowe urzędy pracy zaś zarejestrowały milion 800 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy dla około miliona cudzoziemców z sześciu państw uprawnionych do pracy w Polsce w okresie 6 miesięcy - wylicza minister Rafalska. Dodaje, że obywatelom Ukrainy wydano 85 procent zezwoleń na pracę i 95 procent oświadczeń. Na kolejnych miejscach znajduje się Białoruś, Mołdawia, Indie, Nepal, Turcja, Armenia, Chiny i Wietnam. Udział cudzoziemców w polskim rynku pracy waha się między 2,5 procent a 5 procent.

Minister Rafalska zaznaczyła, że jeszcze kilka lat temu zdecydowana większość cudzoziemców przyjeżdżała do Polski do pracy w rolnictwie. Teraz to się zmienia i o ile w 2010 roku ten udział wynosił ponad 60 procent, to w końcu ubiegłego roku wyniósł 17 procent. Obecnie pracują w takich branżach jak budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport, handel, gastronomia czy gospodarstwa domowe.

Minister zaznaczyła, że zapotrzebowanie na zatrudnianie cudzoziemców rośnie we wszystkich województwach a najwięcej oświadczeń wydawanych jest we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu.

REKLAMA

. 

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Minister przypomniała, że od nowego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące sezonowego zatrudniania cudzoziemców. Oświadczenia zastąpione zostały zezwoleniami na pracę sezonową.

Okres wykonywania pracy nie może być dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym i liczony jest od daty wjazdu cudzoziemca do Polski. Opłata za zezwolenie wynosi 30 złotych.

Procedurą zezwoleń na pracę sezonową objęte jest rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka i gastronomia.

REKLAMA

Urzędy będą też dokładniej sprawdzać, czy oświadczenie nie jest rejestrowane dla pozoru, wyjaśniał w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Andrzej Kubisiak z Work Service członka organizacji Pracodawcy RP.

- To jest duża zmiana na poziomie ewidencjonowania pracy cudzoziemców w Polsce. Do tej pory bardziej opieraliśmy się na szacunkach, jak wielu mamy cudzoziemców w Polsce. Dzięki nowym regulacjom te estymacje będą dużo dokładniejsze, będziemy wiedzieć, w jakich branżach, w jakiej liczbie pracownicy ze Wschodu znajdują się w Polsce, w jakich regionach, jaka jest to też forma zatrudnienia. Będzie to więc bardzo ważne z perspektywy długofalowych działań imigracyjnych. Co więcej będzie to eliminowało część szarej strefy. W momencie, kiedy ta praca będzie lepiej monitorowana, lepiej nadzorowana i będziemy więcej wiedzieć na ten temat, będzie można eliminować nieuczciwych graczy, którzy wykorzystywali dotychczasowy system do zarabiania na biznesie handlu oświadczeniami o pacy – wyjaśniał ekspert.

Oświadczenia wydane do końca grudnia ubiegłego roku będą obowiązywały do końca tego roku - poinformowała minister Elżbieta Rafalska.

IAR/NRG, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej