Jakie wyzwania przed Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
Kolejnym resortem, który przedstawiamy Państwu po zmianach w rządzie, jest dziś Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Pod tą nazwą funkcjonuje od połowy listopada 2015 roku. Rekonstrukcja rządu go nie objęła.
2018-02-26, 20:40
Posłuchaj
− Cele polityki społecznej zostały określone na samym początku, kiedy powstawał rząd Prawa i Sprawiedliwości. Były zawarte w programie polityki społecznej partii i są konsekwentnie realizowane, począwszy od polityki rodzinnej, poprzez polityki związane z rynkiem pracy i senioralną - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.
Nie tylko polityka rodzinna, ale coraz ważniejsza polityka senioralna
Jak dodaje, zmieniają się akcenty, i w drugiej połowie kadencji resort będzie się bardziej koncentrować na polityce senioralnej, nie zapominając o budowaniu polityki rodzinnej.
Pojawiają się problemy z brakiem rąk do pracy
− Są ponadto sprawy bieżące – np. bardzo dobra sytuacja gospodarcza sprawia, że zaczyna nam brakować rąk do pracy, pojawia się problem zatrudniania pracowników z zagranicy, mówi minister.
Do tego sprawy związane z Mieszkaniem plus oraz Pracowniczymi Planami Kapitałowymi
− Nowym wyzwaniem są także te związane z Mieszkaniem plus i Radą Mieszkalnictwa - dodaje Rafalska.
REKLAMA
− Stąd nasz resort w większym stopniu, niż mogliśmy sądzić jeszcze rok temu, będzie zaangażowany w sprawy budownictwa, a także w sprawy związane z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, dodaje minister.
Duża ranga polityki społecznej – prorodzinnej i senioralnej
− W ostatnich latach podniesiono znacznie rangę polityki społecznej - zauważa profesor Mirosław Grewiński, prorektor uczelni imienia Janusza Korczaka i prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.
− Co oczywiście związane jest nie tylko z realizacja programu 500 plus, ale zajęcie się polityką senioralną, czyli obszarami zaniedbanymi przez lata, mówi gość radiowej Jedynki.
Przed nami reforma rynku pracy i zatrudnienia
− W przyszłości na pewno należałoby się zastanowić nad reformą zatrudnienia i rynku pracy, ale również reformą polityki pomocy społecznej - dodaje prof. Mirosław Grewiński.
Ta, wyjaśnia, powinna iść w kierunku rozbudowanych usług społecznych i współpraca ministerstwa z Narodową Radą Rozwoju i środowiskiem prezydenckim w przygotowaniu założeń reformy społecznej dobrze rokuje na przyszłość.
Profesor Grewiński podkreśla, że wiele tematów powinno być podejmowanych ponadresortowo, bo są przekrojowe i muszą być rozwiązywane wspólnie.
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że rozwiązania dla seniorów powstaną we współpracy z resortami zdrowia oraz sportu.
Aleksandra Michałek – Tycner
REKLAMA
REKLAMA