Bezrobocie w lutym: spadek do 6,8 proc. I to przed wiosennymi pracami. Taka sytuacja miała miejsce 27 lat temu
Rynek pracy znowu zaskakuje ekspertów. W lutym, wg szacunku Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wyniosło 6,8 proc. czyli spadło o 0,1 proc. Taka sytuacja spadku stopy bezrobocia jeszcze przed wiosną, miała miejsce w Polsce 27 lat temu.
2018-03-07, 14:58
Posłuchaj
6,8 proc. wyniosła w lutym stopa bezrobocia rejestrowanego i w porównaniu do stycznia spadła o 0,1 pkt. proc. - poinformowała minister Rafalska w środę PAP. Licząc rok do roku, stopa bezrobocia spadła o 1,6 punktu procentowego.
"Kalendarzowej wiosny jeszcze nie widać, ale bezrobocie zanotowało już niewielki spadek" – podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zwróciła uwagę, że identyczny wskaźnik bezrobocia zanotowano w lutym 1991 r., czyli 27 lat temu.
REKLAMA
W lutym w urzędach mniej zgłaszało się bezrobotnych, więcej z nich ubywało
W lutym liczba osób bezrobotnych - w porównaniu do końca stycznia br. - spadła o 5,9 tys. - do urzędów pracy napływało mniej nowych bezrobotnych, a więcej ich odpływało.
"Jak wynika z danych urzędów pracy, spadek liczby bezrobotnych był wynikową spadku napływu do bezrobocia przy jednoczesnym wzroście odpływu. Wzrost liczby wyrejestrowań wynikał z aktywizowania coraz większej liczby bezrobotnych. Nie bez znaczenia na sytuację na rynku pracy miała gwałtowna zmiana warunków pogodowych. Spowodowała ona zahamowanie w rozpoczynaniu niektórych prac sezonowych. To zaś wpłynęło na spadek liczby ofert zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy" - głosi komunikat MRPiPS.
Liczba bezrobotnych wynosiła w lutym 1,127 mln
W końcu lutego 2018 roku liczba bezrobotnych wyniosła 1,127 mln. To o 0,5 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z lutym ubiegłego roku liczba bezrobotnych spadła o 255,5 tys. osób (18,5 proc). - podało w komunikacie MRPiPS.
REKLAMA
Jak podaje MRPiPS, spadek stopy bezrobocia w lutym, w porównaniu do stycznia wystąpił w sześciu województwach. W pięciu spośród nich stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,1 punktu procentowego, a w jednym (opolskim) o 0,2 punktu procentowego. Natężenie bezrobocia o 0,1 punktu procentowego odnotowano tylko w jednym województwie (pomorskim), a w pozostałych dziewięciu regionach pozostało ono na poziomie sprzed miesiąca.
Spadek liczby bezrobotnych został odnotowany w 12 województwach. Najsilniej wystąpił w województwach: opolskim – o 2,2 proc. (o 0,6 tys. osób), lubuskim – o 2,1 proc. (o 0,6 tys. osób), lubelskim – o 1,3 proc. (o 1,1 tys. osób) i zachodniopomorskim – o 1,3 proc. (o 0,7 tys. osób).
REKLAMA
Ministerstwo uważa, że gdy zaczną się prace wiosenne, bezrobocie jeszcze bardziej spadnie
W ocenie minister Rafalskiej, kolejne miesiące powinny przynieść dalszy spadek liczby bezrobotnych. "Prace ruszą w marcu pełną parą. Kolejny miesiąc powinien co najmniej utrzymać spadek bezrobocia, albo powinien on być jeszcze większy" – podkreśliła szefowa MRPiPS.
Minister zaznaczyła, że zanotowano natomiast "lekki spadek, w porównaniu do stycznia, wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej". "To było związane z gwałtowną zmianą warunków pogodowych, ostrym powrotem zimy. Spowodowało to przyhamowanie rozpoczęcia niektórych prac" – wyjaśniła Rafalska.
Utrzyma się tendencja wzrostu wynagrodzeń
Zdaniem minister, z racji niskiej stopy bezrobocia i poprawiania się innych wskaźników, tendencja wzrostu wynagrodzeń w tym roku powinna się utrzymać.
Niska stopa bezrobocia efektem wysokiego popytu na pracowników
− Niska stopa bezrobocia jest wynikiem dobrej sytuacji gospodarczej i wysokiego popytu na pracowników - powiedział IAR wiceminister resortu Stanisław Szwed.
REKLAMA
Zaznaczył, że brakuje pracowników głównie do prac prostych i ten niedobór uzupełniany jest przez obywateli Ukrainy a także pracowników z odleglejszych miejsc.
Minister Szwed zwrócił uwagę, że badania wykonane na zlecenie ministerstwa rodziny i pracy wykazały, iż zawodów deficytowych jest około 30 i głównie są to zawody techniczne.
NRG, IAR, PAP, jk
REKLAMA