Jaki wzrost płacy minimalnej?
Zgodnie z przepisami, do 15 czerwca (czyli do dziś) Rada Ministrów powinna przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.
2018-06-15, 12:08
Posłuchaj
Wiadomo już, że rząd proponuje, aby płaca minimalna w przyszłym roku wyniosła 2 tysiące 220 złotych, a stawka godzinowa 14 złotych i 50 groszy.
Czy to dużo, czy mało?
Jak komentuje Grzegorz Maliszewski, Główny Ekonomista Banku Millenium, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy, nie jest to znaczny wzrost, gdyż dane wskazują, że płace w sektorze przedsiębiorstw rosną w tempie ok. 7 procent.
Płace na rynku rosną bardziej, niż propozycja rządu
− Czyli proponowany wzrost płacy minimalnej o niespełna 6 procent jest mniejszy, niż w skali całej gospodarki, mówi ekspert.
REKLAMA
Wzrost płacy minimalnej dostosowany do budżetu
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej proponowało podwyżkę o 150 złotych, ale na taki wzrost nie chciał się zgodzić resort finansów.
− I wynika to z odmiennych priorytetów obu resortów, mówi ekspert.
I wyjaśnia, że resort rodziny chce aby społeczeństwo miało wyższe dochody, a minister finansów patrzy na to z punktu widzenia budżetu.
− Trzeba mieć świadomość, że płaca minimalna jest wskaźnikiem do indeksowania różnych świadczeń wypłacanych z budżetu państwa, i ma tym samym wpływ na budżet, mówi ekspert.
REKLAMA
Teraz o wysokości płacy minimalnej dyskutować będą przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców na forum Rady Dialogu Społecznego.
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA