Czy na rynku pracy jest tak dobrze, jak wynika ze statystyk?
Dziś kolejna porcja dobry informacji z rynku pracy. Rośnie zatrudnienie, pensje idą w górę. A pracownicy coraz bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość. Czy faktycznie jest aż tak dobrze?
2018-07-17, 19:00
Posłuchaj
Polacy optymistycznie patrzą na sytuację na rynku pracy - tak wynika z najnowszej 32. edycji kwartalnego badania Randstad Monitor Rynku Pracy.
- Rekordowo wysoko oceniamy m.in. swoje szanse na znalezienie nowego zatrudnienia. I choć poziom rotacji ostatnio nieco wyhamował, zarówno, to wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Z badania Ranstadt wynika, ze najczęściej miejsca pracy zmieniali inżynierowie, pracownicy handlu i obsługi klienta i robotnicy niewykwalifikowani - mówi w radiowej Jedynce Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w rozmowie z Błażejem Prośniewskim.
W związku z tym, że na rynku brakuje rąk do pracy, rośnie presja płacowa. Najnowsze statystyki GUS pokazują, że w skali roku przeciętne wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób wzrosło o 7,5 proc i obecnie średnia pensja wynosi 4 848 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wskaźnik mocno niedoskonały, bo mapa wynagrodzeń jest bardzo różnicowana - dodaje gość radiowej Jedynki.
Czy presja płacowa na wyższych stanowiskach przeniesie się na pracowników mniej wykwalifikowanych?
REKLAMA
- Częściowo już się przeniosła - przyznaje ekspert. Wystarczy popatrzeć na sektor sklepów wielkopowierzchniowych.
NRG, Błażej Prośniewski, kw
REKLAMA