Praca zdalna: korzyści dla firmy i pracowników
Coraz więcej pracowników wybiera pracę zdalną. Wymaga ona ogromnej samodyscypliny, ale i przynosi korzyści pracodawcom. Jak wypada Polska w tym aspekcie na tle innych krajów sprawdzał w radiowej Jedynce Tomasz Matusiak.
2018-08-28, 18:08
Posłuchaj
Grupa IWG, zrzesza m.in takich gigantów rynku jak Regus i Spaces. Od dziesięciu lat zbiera opinie liderów biznesowych na temat elastycznego stylu pracy. Agencja przebadała ponad 18 tysięcy przedsiębiorców z 96 firm. Badanie objęło także respondentów z Polski.
Wyniki pokazują, że 70% pracowników spędza przynajmniej jeden dzień każdego tygodnia na pracy poza biurem. Z kolei niemal 30% polskiej grupy ankietowanych stwierdziło, że pracuje poza biurem raz w tygodniu.
- Praca w domu nazywana jest Home Office, mówi Katarzyna Moćko, która ceni sobie elastyczny styl pracy a w domu ma więcej pomysłów.
- Praca zdalna wymaga dużo samodyscypliny, nie wszyscy potrafią pracować w ten sposób - podkreśla dr Kaja Prystupa - Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego.
REKLAMA
Konieczne jest wytycznie określonych godzin na pracę i czas z rodziną.
Ekspertka podkreśla, że coraz więcej firm w Polsce przekonuje się do takiego modelu pracy, który jest korzystny zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.
Natomiast Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich zauważa, że praca zdalna nie jest w Polsce czymś nowym i stale zyskuje na popularności.
Ekspert podkreśla, że Polska plasuje się nieznacznie poniżej średniej unijnej jeżeli chodzi o procent pracowników wykonujących pracę zdalną.
REKLAMA
Badanie Grupy IWG pokazuje również, że pracodawcy mają coraz większą świadomość korzyści, jakie niosą ze sobą elastyczne opcje pracy. Prawie 90% z nich stwierdziło, że praca zdalna zatrudnionych osób przyczyniła się do rozwoju firmy, a ponad 80 proc. zaobserwowało spory wzrost zysków.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Tomasz Matusiak, kw
REKLAMA