Kobiety zagościły w działach IT na dobre. Chociaż łatwo nie jest

Studia informatyczne biją rekordy popularności, ale popyt na specjalistów IT jest jeszcze większy. To dobra sytuacja dla kobiet, które chciałyby pracować jako inżynierowie.

2018-10-18, 18:41

Kobiety zagościły w działach IT na dobre. Chociaż łatwo nie jest
Coraz więcej kobiet pracuje w działach IT.Foto: shutterstock, Billion Photos

Posłuchaj

Coraz więcej kobiet pracuje w działach IT. Dlaczego?, o tym w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Te starania bardzo wspiera fundacja Perspektywy, skądinąd inicjator akcji - "Dziewczyny na politechniki".

27 listopada fundacja organizuje w Warszawie międzynarodowy  kongres "Women in Tech Summit”, na którym pojawi się 1000 najbardziej utalentowanych kobiet w branży technologicznej.

„Warszawa stanie się centrum rozmowy o mądrym rozwoju technologicznym i roli, jaką mają w nim do odegrania kobiety” - napisali organizatorzy kongresu.

W informatyce coraz więcej kobiet

− Polek w świecie nowych technologii jest coraz więcej i radzą sobie coraz lepiej - mówi Emilia Borzyńska z Procter and Gamble, odpowiedzialna za dział IT na centralną Europę.

Podkreśla, że jej firma ma w Warszawie drugie co do wielkości centrum informatyczne, gdzie proporcje zatrudnionych kobiet do mężczyzna wynoszą 45 do 55 procent.

− Naszą strategią jest stworzenie zróżnicowanego miejsca pracy, mówi gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Dziewczynom w informatyce jest trudniej zaczynać?

− Dziewczynom jest trudniej, bo przed studiami miały niewiele do czynienia z informatyką  - wyjaśnia Ewa Maciaś, manager inżynierów Google.  

− Dziewczyny nie tylko nie są namawiane, ale wręcz zniechęcane do zainteresowania się tym obszarem, w dzieciństwie to chłopaki, nie dziewczyny, dostają komputery. Dlatego dopiero na studiach bardzo wiele dziewczyn zaczyna przygodę z informatyką, stąd postrzegane są często jako gorsze od kolegów. Ale gdy posiądą wiedzę, są często lepsze od nich, mówi Ewa Maciaś.

Otoczenie często zniechęca dziewczyny do zawodów informatycznych argumentem - założysz rodzinę, będziesz miała dzieci, wypadniesz z zawodu, bo w nim trzeba się nieustająco dokształcać.

− Tak wcale nie musi być - przekonuje Ewa Maciaś.

− Bo coraz częściej to mężczyźni chodzą na urlopy tacierzyńskie po narodzinach dzieci, mówi ekspertka.

Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspertka w zakresie sztucznej inteligencji przyznaje, że jeszcze dziś sektor IT, technologiczny czy telekomunikacyjny, są zdominowane przez mężczyzn, ale to się zmienia.

− Dlatego już na wczesnym etapie rozwoju i nauki dziewczynki powinny być zachęcane do branży informatycznej, bo wtedy będą chętniej wybierać
 te ścieżkę kariery czy nauki, mówi gość Polskiego Radia.
− Kobiety stosunkowo od niedawna mają możliwość studiowania - zauważa Aleksandra Przegalińska -  więc to, że w sektorach najlepiej opłacanych nie ma ich za wiele,  jest naturalne. To jednak szybko się zmienia, podkreśla.

Niemniej imprezy takie, jak kongres "Women in Tech" z pewnością mają pozytywny wpływ na tempo tych zmian i wzmacniają motywacje kobiet.

Zwłaszcza, że pokłosiem kongresu ma być międzynarodowa platforma dla rozwoju kobiecych talentów w technologiach.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej