X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy pracujący w Polsce Ukraińcy wyjadą do Niemiec?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 20:20
Od 2020 roku Niemcy szerzej otwierają swój rynek pracy dla osób z państw spoza Unii Europejskiej. W piątek niemiecki parlament, Bundestag, przegłosował projekt ustawy o "imigracji wykwalifikowanej siły roboczej z państw trzecich". Czy polscy przedsiębiorcy mają się czego obawiać?
Audio
  • W piątek niemiecki parlament, Bundestag, przegłosował projekt ustawy o "imigracji wykwalifikowanej siły roboczej z państw trzecich". Czy polscy przedsiębiorcy mają się czego obawiać, odpowiada na to pytanie w Jedynce Paweł Kułaga, prezes Foreign Personnel Service.
Ułatwienia w Niemczech nie obejmą pracowników niewykwalifikowanych, którzy w większości obsługują w Polsce zakłady produkcyjne
Ułatwienia w Niemczech nie obejmą pracowników niewykwalifikowanych, którzy w większości obsługują w Polsce zakłady produkcyjneFoto: pixabay

 − Słowem kluczem jest określenie "wykwalifikowanej". Niemcy, owszem potrzebują, prawie 1,5 miliona pracowników, ale  przyjmą najwyżej 25 tysięcy bardzo dobrze wykwalifikowanych migrantów  - mówi Paweł Kułaga, prezes Foreign Personnel Service.

Ułatwienia w Niemczech, ale nie dla wszystkich

Jak wyjaśnia, chodzi o osoby, które będą się mogły wylegitymować co najmniej dwuletnim wykształceniem kierunkowym

Ta procedura ułatwi podjęcie pracy, rezygnuje z tzw. testu rynku pracy oraz z wymogu znajomości języka niemieckiego.

Pracownicy niewykwalifikowani pozostaną w Polsce

Jak dodaje, ułatwienia nie obejmą pracowników niewykwalifikowanych, którzy w większości obsługują w Polsce zakłady produkcyjne, czy sprzedawców.

− Ci w większości pozostaną w Polsce – mówi gość radiowej Jedynki.

Warto jednak pracować nad dalszymi ułatwieniami administracyjnymi dla Ukraińców pracujących w Polsce

−Niemniej to jest dobry moment, żeby przyspieszyć prace nad ułatwieniami administracyjnymi dla Ukraińców, którzy już są w Polsce lub planują tu pracować, aby u nas zostali - uważa  Andrzej Drozd, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej

Pensje w Niemczech większe, ale i ceny też wyższe

− Z pewnością warunki pracy i płacy w Niemczech są atrakcyjniejsze. Jednak, gdy się weźmie pod uwagę siłę nabywczą pieniędzy, to ta  przewaga już nie jest taka duża - zauważa Marek Benio z Inicjatywy Mobilności Pracy.

Jak dodaje, dla polskich firm pewnym rozwiązaniem mogłoby być delegowanie ukraińskich pracowników, co zresztą już się dzieje.

A mowa przede wszystkim o pracownikach z Ukrainy, bo jej potencjał, jeśli chodzi o rynek pracy jest nadal największy, mimo, że z ukraińskiego rynku w ciągu 20 lat  ubyło ok. 10 mln osób - podkreśla Paweł Kułaga.

Szacunki co do liczby pracujących w Polsce Ukraińców są różne. Wiadomo, że 400 tysięcy jest ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Raport Narodowego Banku Polskiego w 2015 roku podawał, że w Polsce legalnie pracuje w Polsce ponad 1 milion Ukraińców. Już wtedy szacowano, że drugie tyle pozostaje w szarej strefie.

Aleksandra Tycner, jk

Zobacz więcej na temat: praca Ukraina Niemcy