X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia przyjęty przez rząd. Premier zapowiada kolejne preferencje dla młodych

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 17:22
Przyjęty projekt ustawy zakłada stosowanie zerowej stawki PIT wobec osób do 26. roku życia, które pracują na podstawie umów o pracę lub zleceń.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że młodzi ludzie muszą czuć, że mają dobre, wciąż poprawiające się perspektywy rozwoju zawodowego i osobistego. Rząd przyjął projekt ustawy zwalniające osoby poniżej 26 roku życia z podatku dochodowego./IAR/
  • Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zerowego PIT-u dla osób do 26-ego roku życia. To jeden z punktów tak zwanej nowej piątki Prawa i Sprawiedliwości./IAR/.
  • Mateusz Morawiecki powiedział, że projekt zerowego PIT dla osób do 26-ego roku życia jest wyjątkowy w skali europejskiej./IAR/.
  • Wiceminister finansów Piotr Nowak wyraził jednak nadzieję, że ta ustawa zacznie obowiązywać już 1 sierpnia./IAR/.
Posiedzenie rządu
Posiedzenie rząduFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zerowego PIT-u dla osób do 26-ego roku życia
  • Zerowe stawki PIT-u dotyczą osób poniżej 26-roku życia, które pracują na podstawie umów o pracę lub zleceń
  • Zwolnione z podatku będą dochody podatników w kwocie, która nie przekroczy 85,5 tysiąca złotych
  • Musimy dbać o to, żeby ludzie młodzi mieli dobre wejście w życie zawodowe - powiedział premier Mateusz Morawiecki

Z przywileju tego będą mogły skorzystać osoby będące w pierwszym progu dochodowym, tzn. takie, które nie zarabiają rocznie powyżej 85 528 zł.

Natomiast nie zostaną objęci nim młodzi Polacy, których roczna pensja przekracza tę kwotę, a także którzy są zatrudnieni na podstawie umów o dzieło lub prowadzą własną działalność gospodarczą.

Sejm zajmie się nim prawdopodobnie na posiedzeniu zaplanowanym na 3-5 lipca.

Dla kogo nowa ulga w PIT

Przyjęta ustawa przewiduje, że zerową stawką PIT zostaną objęte osoby, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów-zleceń zawartych z firmą.

Resort finansów szacuje, że z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników.

Na czym polega ulga

Ulgą objęte będą przychody z pracy oraz z umów-zleceń do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT-u.

Tylko w 2019 roku limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie będzie obowiązywać przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.

Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarabiasz więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Przepisy o uldze wejdą w życie 1 sierpnia 2019 roku i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019.

. .

Jak skorzystać z ulgi

W 2019 roku płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT-u.

Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 rok.

Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 roku ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).

Co ze składkami na ZUS i NFZ

Ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ (jeśli jest objęty ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym).

Premier: musimy dbać o to, żeby ludzie młodzi mieli dobre wejście w życie zawodowe

- Musimy dbać o to, żeby w każdym możliwym aspekcie życia społecznego, gospodarczego ludzie młodzi czuli, że mają dobre, poprawiające się perspektywy rozwoju osobistego i wejścia w życie zawodowe - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

- Jedno z głównych zadań, jakie sobie postawiliśmy przed rządem parę lat temu, to żeby nie dochodziło już do kolejnego upływu, ubytku krwi, który szczególnie jest bolesny dla całego państwa, narodu, społeczeństwa, jeżeli dotyczy młodego pokolenia - powiedział premier podczas spotkania z młodymi #BezPITdlaMłodych.

Jak mówił, od wejścia Polski do Unii Europejskiej, "mniej lub bardziej na trwałe, na stałe wyjechało ponad 1,5 mln ludzi". - Może mniej na trwałe, bo cały czas jeszcze wierzę, że nasze programy, które będziemy wdrażać - a rozpędzamy się z nimi - doprowadzą do tego, że duża część z nich zdecyduje się wrócić - podkreślił.


- I temu służy pewnego rodzaju logika finansowo-fiskalno-rozwojowo-biznesowo-gospodarczo-społeczna. Czyli logika działań, które mają doprowadzić do tego, że będzie większa skłonność was, ludzi młodych, żeby tu pozostać, żeby nabierać pierwsze doświadczenia w pierwszych firmach, do których zostaniecie przyjęci, lub samemu wykupywać tę rzeczywistość gospodarczą, czyli podjąć się działalności gospodarczej, być kowalem własnego losu, być przedsiębiorcą - tłumaczył premier.

W kolejnej kadencji dalsze preferencje podatkowe dla młodych

- W kolejnej kadencji chcemy rozszerzyć preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców i pracowników - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji ws. przyjętego przez rząd projektu ustawy dot. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia.

- Jeżeli wyborcy nam zaufają, to chcemy w kolejnej kadencji robić więcej, jeszcze więcej, żeby preferencje podatkowe dla młodych przedsiębiorców i dla młodych pracowników były szeroko zastosowane i szeroko wykorzystywane. (...) Idziemy w tę stronę, żeby obciążenie dla młodych ludzi było jak najniższe- powiedział premier.

Ocenił, że projekt zerowego PIT-u do 26. roku życia jest wyjątkowy w skali europejskiej. - W Unii Europejskiej nie ma za wiele takich rozwiązań. Ja przynajmniej nie znam żadnego - powiedział Morawiecki.

Jak dodał, środki na ten cel pochodzą m.in. z uszczelnienia poboru podatków.

 

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Ulga w PIT dla pracowników do 26. roku życia już od sierpnia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 10:45
Jak informuje Ministerstwo Finansów, przepisy wprowadzające zwolnienie z PIT dochodów podatników do 26. roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tej daty.
rozwiń zwiń