more_horiz
Gospodarka

Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce. W lipcu wyniosło tylko 5,2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 11:01
Bezrobocie w Polsce w lipcu było najniższe od 1991 roku. Szacowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wyniósł 5,2 procent. W porównaniu do czerwca spadł o 0,1 punktu procentowego. Analitycy uważają, że weszliśmy na trwałe w okres niskiego bezrobocia, a te może spaść do jeszcze niższych poziomów.
Audio
  • Bezrobocie w lipcu wyniosło 5,2 procent. Szacunkowe dane ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawiła szefowa resortu Bożena Borys-Szopa. Podkreśliła, że to najniższa stopa bezrobocia od 1991 roku./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Minister Bożena Borys-Szopa poinformowała, że w lipcu stopa bezrobocia była niższa o 0,6 punku procentowego niż przed rokiem.

Spadek liczby bezrobotnych w 14 województwach

Liczba osób bezrobotnych wyniosła 869,3 tysiąca i przez miesiąc spadła o 7,8 tysiąca osób. Spadek liczby osób bez pracy zanotowano w 14 województwach, najsilniejszy w lubuskim, śląskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

W lipcu wzrosła liczba miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy. Według wstępnych danych MRPiPS - o 15,5 tysiąca i wynosi obecnie 118,6 tysiąca.

Analitycy: trwale weszliśmy w czas niskich poziomów bezrobocia

Trwale weszliśmy w czas niskich poziomów bezrobocia - powiedział PAP główny ekonomista banku Pekao S.A. Marcin Mrowiec, komentując środowe dane dot. bezrobocia w lipcu. Dodał, że teraz wyzwaniem jest lepsza aktywizacja bezrobotnych.

− To jest rzeczywiście bardzo dobry odczyt. Dobra wiadomość jest taka, że trwale weszliśmy w czas niskich poziomów bezrobocia, a wynika to w znacznej mierze z demografii. Liczniejsze roczniki powojennych wyżów demograficznych odchodzą z rynku pracy, na emeryturę, a na rynek pracy wchodzą późniejsze, znacznie mniej liczne roczniki. W związku z tym mamy odpływ ludzi z rynku pracy, a równocześnie jest popyt na pracownika i to powoduje, że ta stopa bezrobocia jest niska i ona będzie pozostawała niska w kolejnych kwartałach i w kolejnych latach - ocenił Mrowiec.

Teraz problem mają pracodawcy: nie ma pracowników, a jak są – to nie mają odpowiednich kwalifikacji

"Teraz wchodzimy w czas, kiedy problemem jest brak pracownika i to, że kwalifikacje tych, którzy są na bezrobociu, często nie odpowiadają temu, czego poszukują pracodawcy" - dodał.

"Naszym wyzwaniem teraz jest to, żeby jak najszybciej i jak najefektywniej szkolić bezrobotnych, żeby znajdowali się oni jak najszybciej na rynku pracy. To zmiana jakościowa i myślę, że pole do tego, żeby rozpocząć szerszą dyskusję o podejściu do problemu bezrobocia, sposobu działania urzędów pracy, nowych pomysłów aktywizacji bezrobotnych" - zaznaczył główny ekonomista banku Pekao S.A.

Stopa bezrobocia w tym roku może jeszcze spaść

− Stopa bezrobocia pod koniec lata może jeszcze nieznacznie spaść do 5,1 proc. - powiedział w środę PAP dr Marcin Czaplicki z zespołu analiz makroekonomicznych banku PKO BP, komentując poziom szacunkowej stopy bezrobocia podany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Dodał, że to pokazuje pozytywny dla pracownika obraz polskiego rynku pracy.

− 5,2 proc. to nie jest jeszcze najniższy poziom stopy bezrobocia, jaki możemy zobaczyć w tym roku – naszym zdaniem może ona jeszcze nieznacznie spaść do 5,1 proc. pod koniec lata. Opublikowane równolegle dane o liczbie wakatów wpisują się w pozytywny obraz rynku pracy dla pracownika i pogarszające się perspektywy dla pracodawców, którym coraz ciężej jest znaleźć odpowiednich kandydatów na wolne miejsca pracy. Oznacza to, że dynamika wynagrodzeń nie powinna spadać, nawet pomimo oczekiwanego spowolnienia wzrostu gospodarczego, oscylując wokół 7,0 proc. r/r" - ocenił.

Czaplicki dodał, że lipcowy spadek stopy bezrobocia w stosunku do czerwca, może wynikać z "zaburzeń kalendarzowych". "W czerwcu liczba dni roboczych była dużo niższa niż zazwyczaj, podczas gdy w lipcu była ona wyższa. Przełożyło się to na aktywność gospodarczą – w czerwcu była ona dość słaba, podczas gdy w lipcu, według naszych oczekiwań, najpewniej wyraźnie odbiła" - dodał.

"Wstępne dane o stopie bezrobocia pokazują pozytywny dla pracownika obraz polskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia znajduje się na najniższym poziomie od września 1990" - zaznaczył Czaplicki.

IAR, PAP, jk