X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska atrakcyjna dla obcokrajowców. Coraz więcej wniosków o zezwolenie na pracę w naszym kraju

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 14:04
Powiększa się liczba obcokrajowców z zezwoleniami na długoterminowy pobyt w Polsce - wynika z danych Urzędu ds Cudzoziemców. W końcu lipca tego roku takie zezwolenia miało ponad 400 tysięcy osób, głównie Ukraińców.
Audio
  • Wojciech Andrusiewicz: coraz więcej cudzoziemców płaci też składki na ubezpieczenia społeczne (IAR)
  • Wojciech Andrusiewicz: przybywa też zasiłków macierzyńskich pobieranych z ZUS-u przez cudzoziemców (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Coraz więcej cudzoziemców płaci też składki na ubezpieczenia społeczne. Jak powiedział IAR rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz, od stycznia ubiegłego roku przybyło 200 tysięcy cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych. Oznacza to, że te osoby podjęły legalne zatrudnienie, od którego odprowadzane są składki. Prawie 470 tysięcy ubezpieczonych to obywatele Ukrainy. Drugą w kolejności grupą są obywatele Białorusi ale jest ich o 90 procent mniej niż Ukraińców.

Zarobki i zasiłki 

Wojciech Andrusiewicz poinformował też, iż przybywa zasiłków macierzyńskich pobieranych z ZUS-u przez cudzoziemców. Zakładają w Polsce rodziny i tutaj przychodzą na świat ich dzieci Rzecznik wyjaśnił, że zasiłki macierzyńskie czy też chorobowe pobiera kilkanaście tysięcy obcokrajowców. Nie obciąża to mocno budżetu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż nie są to duże kwoty. Cudzoziemcy zatrudniani są zazwyczaj w takich sektorach jak budownictwo czy przemysł przetwórczy, gdzie zarobki nie są najwyższe.

Zostać w Polsce na dobre

Coraz więcej Ukraińców szuka w Polsce nie tylko pracy na pewien okres, ale też chcą się osiedlać na dłużej. Kupują mieszkania i- jak wynika z danych MSWiA- w ubiegłym roku kupili ich ponad 100 tysięcy, czyli o ponad połowę więcej niż rok wcześniej.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz więcej na temat: praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Już ponad 580 tys. cudzoziemców zatrudnionych w Polsce płaci składki ZUS. Największą grupą są Ukraińcy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:18
- Ponad 580 tys. cudzoziemców zatrudnionych w Polsce płaci składki ZUS - powiedział rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej pracujących w Polsce cudzoziemców odprowadza składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 15:20
Jak poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, tylko w ciągu jednego roku przybyło w ubezpieczeniach społecznych prawie 200 tysięcy obcokrajowców.
rozwiń zwiń