Będą ułatwienia dla zatrudnianych w Polsce cudzoziemców oraz nowe regulacje dla pracy zdalnej

Zmiany, które spowodowała na rynku pracy pandemia wymuszają nowe rozwiązania dotyczące tak zatrudnionych, jak i nowej formy pracy – jaką jest praca zdalna. Stąd resort pracy zapowiada nowe regulacje obejmujące zatrudnionych w Polsce cudzoziemców oraz ułatwienia dla pracy zdalnej, szczególnie w małych miejscowościach.

2021-05-30, 17:23

Będą ułatwienia dla zatrudnianych w Polsce cudzoziemców oraz nowe regulacje dla pracy zdalnej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

- Chcemy, by cudzoziemcy mieli łatwość przyjazdu do Polski, rozpoczęcia tu pracy, zwłaszcza w zawodach, w których brakuje nam rąk do pracy - powiedziała PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.


Posłuchaj

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji projekt ustawy dotyczący pracy zdalnej. Zgodnie z propozycją praca zdalna byłaby wykonywana w sposób całkowity lub hybrydowy, w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą. Może to być miejsce zamieszkania pracownika - wyjaśniła wiceminister Michałek. /IAR/. 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Jak dodała, szczegóły zmian w zatrudnianiu cudzoziemców są w trakcie opracowywania.


Powiązany Artykuł

praca zdalna mężczyzna zadowolony shutter 1200 Jelena Zelen.jpg
Polacy coraz mniej boją się utraty pracy, lepiej oceniają też kondycję swoich firm

Krajowy Plan odbudowy przewiduje szereg ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

W Krajowym Planie Odbudowy zapisano m.in. ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców, co ma służyć uzupełnieniu niedoborów na naszym rynku pracy. Planowane jest zwiększenie roli urzędów pracy w procesie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, skrócenie czasu na uzyskanie zezwolenia i ograniczenie formalności. Ponadto zapowiedziano pełną elektronizację procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę dla cudzoziemców. Równolegle prowadzone są prace nad nową polityką migracyjną kraju - wskazano w KPO.



Pytana o zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców Michałek poinformowała, że ministerstwo chce ułatwić cudzoziemcom drogę do naszego rynku pracy.

REKLAMA


Posłuchaj

Przygotowane przepisy określają minimalny katalog kosztów, jakie ponosi pracownik, wykonując pracę zdalną. Chodzi o koszty instalacji narzędzi do pracy i ich napraw, koszty energii elektrycznej i dostępu do sieci./IAR/. 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Ułatwienia w zawodach, gdzie brakuje pracowników – w handlu, w budownictwie

- Chcemy, by cudzoziemcy mieli łatwość przyjazdu do Polski, rozpoczęcia tu pracy, zwłaszcza w zawodach, w których brakuje nam rąk do pracy, w których Polacy niechętnie pracują. Chcielibyśmy im zaproponować, by sprowadzili także swoje rodziny, by razem z nami budowali nasze PKB - podkreśliła wiceminister.

Dodała, że jest duże zapotrzebowanie przedsiębiorców na pracowników z zagranicy.

- W każdym tygodniu słyszę od przedsiębiorców, że mają mało rąk do pracy i to nie tylko w takich branżach jak handel, usługi budowlane, ale także w innych sferach, jak teleinformatyka - powiedziała.


Powiązany Artykuł

pies kolana laptop praca zdalna shutter 1200 Mirjana Zidar.jpg
Praca zdalna po pandemii. Wkrótce początek konsultacji



Zaznaczyła, że pracownicy z Ukrainy czy Białorusi są bardzo pozytywnie oceniani przez pracodawców. Jak przekazała, szczegóły zmian w zatrudnianiu cudzoziemców są w trakcie opracowywania.

REKLAMA

Będą też zmiany w regulacjach dotyczących pracy zdalnej

Wiceminister odniosła się także do projektu nowelizacji Kodeksu Pracy regulującego pracę zdalną, który jest w trakcie konsultacji. Wskazała, że przepisy są bardzo oczekiwane, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników.


Posłuchaj

Propozycje przewidują też możliwość kontroli pracy zdalnej w zakresie przepisów BHP. Za zorganizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami będzie odpowiadał pracownik. /IAR/. 0:06
+
Dodaj do playlisty

 

- Pandemia spowodowała, że dziś znacznie więcej osób pracuje zdalnie. Wszystkie prognozy mówią o tym, że praca zdalna pozostanie na stałe w sposobie naszej pracy - zauważyła Michałek.


Dodała, że ponad rok doświadczenia z pracą zdalną w warunkach pandemii, a także prowadzony dialog z pracodawcami i związkami zawodowymi pozwolił na doprecyzowanie wielu kwestii, które znalazły się w przygotowanym przez resort projekcie.

Powstaną centra pracy zdalnej, ułatwiające prace zdalną w mniejszych miejscowościach

W planach jest też tworzenie lokalnych centrów pracy zdalnej, które by umożliwiały pracę na odległość mieszkańcom mniejszych miejscowości, zapewniając potrzebną do tego infrastrukturę. Taki pomysł znalazł się w programie "Polski Ład".

- Podobne centra funkcjonują w innych krajach, zwłaszcza w Holandii na obrzeżach miast. Jeśli pracownik zdecyduje się na pracę zdalną, a nie będzie miał do tego warunków w domu, będzie mógł z takich miejsc korzystać - zapowiedziała wiceszefowa MRPiT.

REKLAMA

Praca zdalna nie tylko w domu

Zgodnie z projektem noweli Kodeksu Pracy, praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika.

Strony będą mogły uzgodnić wykonywanie pracy zdalnej zarówno przy zawieraniu umowy o pracę, jak również w trakcie zatrudnienia. Na wniosek pracownika praca zdalna będzie mogła być wykonywana także w sposób okazjonalny, w wymiarze 12 dni w skali roku.

Pracodawca będzie partycypował w kosztach pracy zdalnej

Pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, przede wszystkim koszty instalacji, serwisu, eksploatacji i konserwacji narzędzi pracy niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także koszty energii elektrycznej oraz dostępu do łączy telekomunikacyjnych.

Badanie: 8 mln Polaków pracowało zdalnie w czasie pandemii

Blisko 8 mln Polaków pracowało zdalnie w czasie pandemii –  wynika z międzynarodowego badania "Finansowy Barometr ING", przeprowadzonego przez ING Bank Śląski.


Jak wynika z badania, w Polsce aż 55 proc. pracujących deklaruje, że wykonuje zawód, który w razie potrzeby umożliwia pracę zdalną.

REKLAMA

Praca najczęściej w wymiarze hybrydowym

Jednak tylko 22 proc., czyli ok. 2 mln twierdzi, że pracuje zdalnie w pełnym wymiarze. Natomiast większość wykonuje powierzone przez pracodawcę zadania w tzw. formie hybrydowej.

Z badania Grupy ING wynika, że firmy, które wprowadziły pracę zdalną na czas pandemii, w dużej mierze planują korzystać z niej również w przyszłości.

Pracownicy nie spodziewają się, że praca zdalna zastąpi na stałe - stacjonarną

Pracownicy - jak napisano w informacji - dostrzegają ten trend, jednak nie spodziewają się, że będzie to główna forma sposobu pracy.

28 proc. Polaków, którzy mogą wykonywać obowiązki zawodowe zdalnie uważa, że po pandemii nie będzie w ogóle pracować w ten sposób. Kolejne 24 proc. sądzi, że będzie pracować z domu rzadziej niż jeden dzień w tygodniu.

REKLAMA

Wyraźnie mniejszy odsetek pracowników (19 proc.) spodziewa się, że praca zdalna będzie dominować, zajmując ponad 60 proc. czasu. Przed pandemią takich pracowników - jak podkreślają autorzy badania - było 12 proc.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej