more_horiz
Gospodarka

Polscy uczniowie nieprzygotowani do pracy. Mógłby pomóc doradca zawodowy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 12:42
Nie dość, że mają wykształcenie niedostosowane do potrzeb rynku pracy, to sami nie wiedzą, co chcą robić. Absolwenci szkół pracę wybierają często przypadkowo i przy lada okazji ją zmieniają.
Audio
  • Ekspert Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski: wybór pracy powinien być bardziej świadomy (IAR)
  • Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych: rynek pracy zmienia się błyskawicznie (IAR)
Polscy uczniowie nieprzygotowani do pracy. Mógłby pomóc doradca zawodowy
Foto: Glow Images/East News

Tracą na tym pracodawcy, którzy ponoszą koszt przeszkolenia, po czym pracownik odchodzi do innej firmy na zupełnie inne stanowisko - podkreśla ekspert Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski. Stąd konieczne jest doprowadzenie do sytuacji, by wybór ścieżki kariery zawodowej był bardziej świadomy.

Rynek pracy zmienia się w zawrotnym tempie

Taki świadomy wybór byłby z pewnością częściej możliwy, gdyby w szkołach zatrudniani byli doradcy zawodowi - uważa Łukasz Komuda - ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Zwraca uwagę, że rynek pracy zmienia się w błyskawicznym tempie i nie da się pod jego potrzeby przygotować systemu edukacji. Profesjonalny doradca mógłby pomagać uczniom i studentom w planowaniu kariery zawodowej, uwzględniając scenariusze zmian - zaznaczył Łukasz Komuda.

Potrzebny rozbudowany system staży i praktyk

W przygotowaniu absolwentów szkół do dobrych wyborów ścieżki zawodowej pomocny byłby, zdaniem ekspertów, także rozbudowany system staży i praktyk już od początku kształcenia. Uczeń czy student mógłby w ten sposób zorientować się, co go czeka w wybranym zawodzie. Dzięki temu miałby czas na zmianę decyzji i robiłby w życiu to, co go naprawdę interesuje.

Licealiści wierzą, że zrobią karierę. Absolwenci już nie >>>

IAR, awi