Banki spółdzielcze pracują nad nowym modelem funkcjonowania
W Warszawie, we wtorek, rozpoczęło się dwudniowe Forum Liderów Banków Spółdzielczych. Uczestnicy spotkania omawiają między innymi propozycje działań służących wzrostowi bezpieczeństwa i efektywności tego sektora.
2014-09-09, 10:50
Posłuchaj
Zdaniem Zdzisława Kupczyka, pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości SA, banki spółdzielcze dobrze radzą sobie z konkurencją ze strony dużych instytucji finansowych.
- Świadczą o tym wyniki banków spółdzielczych, jakość portfeli kredytowych, a także nieustający szacunek wśród klientów w lokalnych środowiskach – twierdzi Kupczyk. – Nad dużymi instytucjami finansowymi mamy tę przewagę, że jesteśmy bliżej klientów, którym proponujemy indywidualne rozwiązania. To jest bardzo duży wkład w rozwój przedsiębiorczości i rolnictwa. Służymy również swoją pomocą finansową wolnym zawodom, których przedstawiciele również poszukują swojego miejsca na terenach wiejskich czy małych miast, upatrując sobie tam przyszłość – dodaje Kupczyk.
Jak dodaje choć banki spółdzielcze nadal działają głównie na terenach wiejskich, to wiele z nich funkcjonuje już dziś również w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.
Nowy model funkcjonowania bankowości spółdzielczej
Podczas dwudniowego Forum przedstawiony zostanie nowy model funkcjonowania bankowości spółdzielczej.
REKLAMA
- Chodzi o model biznesowy, który będzie miał oparcie w nowym modelu systemu bezpieczeństwa działania banków. Nasza integracja z Unią Europejską wymusza nowe implementacje prawa. Mają one zapobiegać sytuacjom kryzysowym, od których też nie jesteśmy wolni – wyjaśnia Kupczyk.
Banki spółdzielcze dobrze poradziły sobie z kryzysem
W jego ocenie kryzys finansowy pokazał, że banki spółdzielcze potrafią działać w sytuacjach trudnych, dbając o bezpieczeństwo swoich klientów.
- Dzięki temu banki spółdzielcze przetrwały. Nie generowaliśmy bezrobocia z tytułu upadłości. Nie nastąpiły wymuszone połączenia czy bankructwa podmiotów finansowych – mówi Kupczyk.
Wzmocnienie sektora przed odpowiednie regulacje prawne
Jak dodaje, w przyszłości sektor bankowości spółdzielczej należy wzmacniać przez określone rozwiązania prawne.
REKLAMA
- Pewne rozwiązania prawne powinny służyć wzmacnianiu tego sektora. Natomiast przeregulowanie go może spowodować istotne zagrożenia. Każda regulacja wymaga bowiem nakładów finansowych, czyli zdjęcia tych nadwyżek, które teraz idą na kapitały, i przeznaczenia ich na infrastrukturę techniczną, organizacyjną, co byłoby ze szkodą dla środowisk, w których działamy. Nowy model, o którym mówimy, powinien być tak zaprojektowany, i tak to robimy, żeby dawał poczucie bezpieczeństwa, ale z drugiej strony nie był nadmiernie kosztowny, żeby nie obciążać w sposób zupełnie nieuzasadniony banków spółdzielczych – zaznacza Kupczyk.
W Forum Liderów Banków Spółdzielczych uczestniczy ponad trzystu pięćdziesięciu liderów bankowości, a także przedstawiciele administracji rządowej, parlamentu i instytucji finansowych.
Hanna Uszyńska, awi
REKLAMA