BIG InfoMonitor: młodzi Polacy zadłużeni na blisko 357 mln zł

2014-09-09, 20:23

BIG InfoMonitor: młodzi Polacy zadłużeni na blisko 357 mln zł
Bankrut. Foto: Glow Images/East News

Coraz więcej młodych ludzi ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Z danych Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor wynika, że 163 tysiące osób w wieku między 18 a 26 lat zalega z zadłużeniem - wynosi ono blisko 357 milionów złotych. Najwięcej takich osób mieszka w Warszawie.

Posłuchaj

Coraz więcej młodych ludzi ma problem ze spłatą swoich zobowiązań - relacja Krystyny Prostak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Najczęściej młode osoby trafiają do Rejestru Dłużników z powodu zaciągniętych pożyczek, a ich zaległości w tym zakresie wynoszą ponad 133 mln złotych. Następne w kolejności są zobowiązania wynikające z niezapłaconych rachunków za usługi telekomunikacyjne - blisko 123 miliony złotych. Coraz częściej gromadzone przez młodych zaległości dotyczą alimentów - chodzi o 43 miliony złotych.

Z zestawienia wynika, że wśród najczęściej występujących powodów zadłużenia znalazły się też nieopłacone należności wynikające z umowy kredytu, najmu i dzierżawy oraz mandaty za jazdę na gapę.

Zadłużenie przekłada się na zdolność kredytową
Autorzy raportu przypominają, że młodzi ludzie, którzy znaleźli się w Rejestrze Dłużników, mają zachwianą wiarygodności finansową, co przekłada się także na zdolność kredytową. Następstwem tego jest na przykład brak możliwości wzięcia kredytu na mieszkanie, utrudniony dostęp do zakupów na raty czy problem z podpisaniem umowy abonamentowej z operatorem sieci komórkowej.

Młodzi ludzie najbardziej zadłużeni na Mazowszu i na Śląsku
Najwięcej klientów podwyższonego ryzyka - między 18. a 26. rokiem życia - pochodzi ze Śląska i Mazowsza. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób w wieku studenckim. Najwięcej ich mieszka w Warszawie i Katowicach, gdzie zdążyli już zgromadzić zaległości na kolejno 42 i 41 miliony złotych.
Najmniej młodych zadłużonych, którzy nie płacą terminowo, zamieszkuje Podlasie i Opolskie.
Rekordzista to 26-letnia kobieta pochodząca z województwa dolnośląskiego. Jej zaległości sięgają ponad 625 tysięcy złotych.

REKLAMA

Brak nawyku oszczędzania

- Zadłużenie młodych ludzi (...) pokazuje, że problem zaczyna się coraz wcześniej. Młodzi w pogoni za niezależnością życiową nie tylko ciągle i chętnie korzystają ze wsparcia rodziców, ale też często posiłkują się stosunkowo łatwo dostępnymi dla nich produktami bankowymi, kartami kredytowymi, pożyczkami (...). Ulegają iluzji własnej zasobności oraz coraz bardziej wyrafinowanym działaniom marketingowym - ocenił w komunikacie prezes Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych Roman Pomianowski. Jego zdaniem nie mają też wykształconych nawyków gospodarowania swoimi pieniędzmi i oszczędzania.

Co zrobić, gdy znajdziemy się na czarnej liście dłużników?

Źródło: FinFix/x-news

REKLAMA

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej