Martwe konta: łatwiejszy dostęp dla spadkobierców
Senat skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczący uśpionych kont bankowych. Według szacunków znajduje się na nich kilka miliardów złotych
2015-03-19, 16:41
Posłuchaj
Pieniędzmi tymi obracają banki a spadkobiercy często nie mają do nich dostępu lub nie wiedzą o ich istnieniu. Po latach nieaktywności pieniądze z takich kont trafiają na nieoprocentowane konta techniczne.
Sprawozdawca senator Mieczysław Augustyn (PO) w toku prac nad projektem mówił, że powodem jego przygotowania były sygnały napływające do senatorów, że spadkobiercy nie mogą uzyskiwać informacji o kontach osób zmarłych, z uwagi na tajemnicę bankową, a tym samym nie mają dostępu do tych środków. Zgodnie bowiem z obecnym stanem prawnym, dyspozycje wobec konta wygasają w chwili śmierci właściciela.
Centralna informacja o rachunkach
Zgodnie z senacką inicjatywą, banki i SKOK będą miały obowiązek informowania przy zakładaniu rachunku o możliwości wskazania osób uprawnionych do konta na wypadek śmierci. Projekt wprowadza tzw. Centralną informację o rachunkach, za pośrednictwem której posiadacz rachunku lub spadkobierca będzie mógł uzyskać informację o wszystkich rachunkach danej osoby w bankach lub SKOK. Centralną informację ma prowadzić Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Bank sam odnajdzie spadkobiercę >>>
Banki i SKOK będą też miały, w myśl projektu, obowiązek ustalać, czy właściciel konta żyje. Po pięciu latach od dokonania ostatniego obrotu bank lub SKOK będzie miał obowiązek wystąpienia do szefa MSW o udostępnienie danych z rejestru PESEL umożliwiających ustalenie, czy posiadacz rachunku żyje.
REKLAMA
Zgodnie z propozycją senatorów, środki z rachunków osób zmarłych oraz "rachunków uśpionych" banki będą przekazywać do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, do czasu, gdy trafią do osób uprawnionych, jeśli takie się ujawnią. Powstanie też specjalny "fundusz środków nieodebranych".
W projekcie zapisano, że Minister Finansów po 3 latach od wejścia ustawy w życie będzie miał obowiązek przedstawienia Sejmowi i Senatowi oceny funkcjonowania nowego systemu.
Dokument jako inicjatywa legislacyjna Senatu musi przejść jeszcze całą ścieżkę legislacyjną.
PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA