Prawdziwy portret polskiego kredytobiorcy: kto w Polsce bierze kredyt?
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w 2014 r. już co drugi dorosły Polak posiadał kredyt (15,3 mln). Wśród kredytobiorców więcej jest kobiet (51,1 proc.) niż mężczyzn (48,9 proc).
2015-05-27, 09:55
Posłuchaj
Najczęściej z kredytów korzystają Polacy urodzeni w latach 1967-1981, określani jako Pokolenie X - są to głównie mężczyźni (59 proc.). Zaś w pokoleniu seniorów dominującą grupę stanowią panie (62 proc.) wśród kredytobiorców.
Poziom aktywności kredytowej według województw
Biegnąc wzrokiem po kredytowej mapie Polski, największą aktywność kredytobiorców można zauważyć wśród mieszkańców województwa lubuskiego (52,8 proc.) zaś najmniejsza uwidacznia się w województwie podlaskim, gdzie tylko 39,1% osób korzysta z kredytu. Jednocześnie dostrzegamy, iż średni poziom aktywności kredytowej jest znacznie wyższy na zachodzie Polski, w stosunku do wschodniej części kraju.
Analizując kredytobiorców pod względem płci, największą aktywność kobiet w zaciąganiu zobowiązań kredytowych obserwujemy właśnie w województwie lubuskim (52,1%) zaś mężczyzn w województwie śląskim (54,5%). Biorąc pod uwagę ekonomiczno–polityczny podział społeczeństwa wynikający z uwarunkowań historycznych, również obie płcie wykazują mniejszą aktywność kredytową na wschodzie Polski. Najrzadziej z kredytów korzystają kobiety w województwie podkarpackim (37,9%), a mężczyźni w województwie podlaskim (39,6%). Obserwujemy również , że w obu tych województwach jest najniższy poziom aktywności kredytowej bez względu na płeć.
Wpływ czynników demograficznych na dynamikę aktywności kredytowej Polaków
Mając na uwadze wpływ czynników demograficznych na dynamikę aktywności kredytowej Polaków, wyraźnie pokolenie X uwidacznia swoją największą aktywność w zakresie zaciąganych kredytów, szczególnie w województwie mazowieckim wśród kobiet, zaś w województwie wielkopolskim wśród mężczyzn. Jest to jednocześnie pokolenie najbardziej aktywne zawodowo. Na tak wysoki poziom ukredytowienia może wpływać fakt, iż jest to okres kiedy najczęściej podejmujemy decyzję o zakupie własnego mieszkania czy podejmujemy ryzyko inwestycyjne z zewnętrznych źródeł finansowania. W związku z przesunięciem się wieku życia na własny rachunek na późniejszy, w sferze zawierania zobowiązań kredytowych obserwujemy, że najmniej aktywne kredytowo jest właśnie najmłodsze pokolenie Y.
REKLAMA
![](http://static.polskieradio.pl/images/d3d398a1-7c56-4f78-b776-29691c732595.jpg)
BIK, abo
REKLAMA