Dzień Wolności od Rachunków: od dziś zaczynamy zarabiać na inne potrzeby
31 marca przypada w Polsce Dzień Wolności od Rachunków - tak wynika z wyliczeń firmy Blue Media. To symboliczny moment w roku, od którego przestajemy przeznaczać nasze dochody na stałe opłaty za np. prąd, gaz, czynsz czy telefon, a zaczynamy zarabiać na inne potrzeby.
2016-03-31, 13:18
Posłuchaj
O tym, jak Polacy regulują swoje rachunki, mówiła w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Anna Maraś z Blue Media (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
- Średnio aż 25 proc. dochodu przeznaczamy na wydatki gospodarstwa domowego, czyli na płacenie za rachunki za wodę, czynsz, prąd, internet czy telefon. Według Głównego Urzędu Statystycznego na trzyosobową rodzinę przy dochodzie ok. 4 tys. zł na rachunki wydajemy niewiele ponad 1 tys. zł - mówi Anna Maraś z Blue Media.
Średnio opłacamy 5 - 6 rachunków miesięcznie
Z badania przeprowadzonego przez Blue Media wynika, że Polacy opłacają najczęściej 5 - 6 rachunków miesięcznie. Tyle regularnych opłat deklaruje 40 proc. badanych. Co czwarty opłaca 3 - 4 rachunki, a co dziesiąty 7 - 8 rachunków.
Nikt nie lubi płacić rachunków
Jak dodaje Anna Maraś, płacenie rachunków należy do raczej nielubianych czynności.
- 44 proc. badanych ustala sobie jedną datę do płatności za wszystkie rachunki, a aż 36 proc. badanych przyznaje się do tego, że płaci rachunki na ostatnią chwilę – podaje liczby gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Zapominamy o rachunkach
Jak dodaje ekspertka, zdarza nam się również zapominać o zapłaceniu rachunku.
- Aż 40 proc. badanych przyznaje się do tego, że zapomina o płatności za rachunki, a aż 36 proc. przyznaje się, że zapomina, bo ma ważniejsze rzeczy na głowie – mówi Anna Maraś.
Co kosztuje nas najwięcej?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, największą pozycję w budżecie domowym, po uregulowaniu rachunków, stanowią wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe - 24,4 proc. Kolejną dużą pozycją w budżecie jest transport, który stanowi średnio 9,2 proc. wydatków polskich gospodarstw domowych. Prawie 5 proc. budżetu domowego pochłania wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego.
Źródło: Newseria
REKLAMA
Justyna Golonko, awi
REKLAMA