more_horiz
Gospodarka

PIT: 1 proc. mogą przekazywać wszyscy podatnicy indywidualni

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 14:18
Jeden procent mogą przekazywać wszyscy podatnicy indywidualni i coraz więcej osób korzysta z tej możliwości. W rozliczeniach za 2015 rok podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego 617 milionów złotych, a obecne za 2016 rok można rozliczać się z fiskusem do 2 maja.
Audio
  • Jeden procent mogą przekazywać wszyscy podatnicy indywidualni - relacja Bożeny Falkowskiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: mffoto/Shutterstock.com

Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz powiedział, że bardzo cieszy go coraz większa liczba podatników odpisujących jeden procent na działalność organizacji społecznych.

- Widać, że interesują się tymi organizacjami, wiedzą komu przekazują pieniądze, i co z tych środków jest realizowane. Jest stały wzrost podatników, którzy dzielą się swoim podatkiem z organizacjami pozarządowymi - powiedział wiceminister.

Jak podkreśla Krzysztof Michałkiewicz, w tym roku jeden procent w nieskomplikowany sposób mogą przekazywać także emeryci i renciści, których rozlicza ZUS. Obecnie mogą wysłać do urzędu skarbowego PIT-OP, w którym podają swoje dane i informację, na jaką organizację przekazują jeden procent swojego podatku.

Pełna lista OPP w internecie

Pełna lista wszystkich organizacji pożytku publicznego uprawnionych do korzystania z odpisu od podatników znajduje się na stronie internetowej www.pozytek.gov.pl.

1 procent przekazujemy od 2004 roku - wtedy przekazało go za 2003 rok mniej niż 1 procent podatników. Co wprowadzano różne ułatwienia i liczba podatników przekazujących 1 procent rośnie. Obecnie jest ich około 12,5 miliona, co stanowi blisko połowę uprawnionych do tego podatników indywidualnych.

IAR, awi