UOKiK ostrzega: na seniorów czyhają nieuczciwi sprzedawcy
Dzisiaj obchodzimy w Polsce Dzień Seniora. Przy tej okazji powiemy o kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wziął pod lupę firmy organizujące tzw. pokazy dla seniorów, podczas których starsi ludzie są nakłaniani do zakupu różnego rodzaju produktów. Do garnków i pościeli popularnych 10-20 lat temu dołączyły obecnie towary o tzw. leczniczych właściwościach, a także pakiety medyczne.
2018-10-01, 17:12
Posłuchaj
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów alarmuje, że sprzedawcy wykorzystują zaufanie, jakim darzą ich seniorzy. Najczęściej powtarzające się nieuczciwe działania to nakłanianie osób starszych do zakupu drogich zestawów garnków, koców czy urządzeń paramedycznych sprzedawanych po zawyżonych cenach lub pozbawionych właściwości opisywanych w czasie sprzedaży.
Nieuczciwe firmy często wykorzystują słabość i naiwność starszych ludzi
Często zaprasza się seniorów na tzw. bezpłatne badania a potem okazuje się że pod pretekstem sprzedaży drogich pakietów medycznych. Na przykład taki pakiet może tyl;e co roczna emerytura, nawet 16 tys. zł bez możliwości rezygnacji - mówi Agnieszka Majchrzak, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
I dlatego z myślą o poszkodowanych seniorach UOKiK przygotował darmowy pakiet pomocy prawnej.
- On jest świadczony przez stowarzyszenie Aquila z Wrocławia dotyczy takich sytuacji kiedy ktoś został oszukany przez nieuczciwego sprzedawcę prądu, gazu usług telekomunikacyjnych - wyjaśniła.
REKLAMA
Seniorzy zadłużają się na potęgę
- Coraz więcej osób po 60 roku życia ma w Polsce problemy ze spłatą rat, pożyczek czy też bieżących rachunków - mówi Halina Kochalska z Biura Informacji Gospodarczej. Kochalska wskazuje na badanie, w którym Biuro Informacji Gospodarczej zapytało emerytów o udział w prezentacjach drogich towarów.
Ponad 90 proc. dostało takie zaproszenie a połowa z nich zdecydowała się pójść na takie spotkanie. A z tych z kolei połowa wychodzi z zakupami - dodała.
- Ludzie starsi często potrzebują uwagi. Fakt ten wykorzystują nieuczciwi przedsiębiorcy - podkreśla Marzena Rudnicka Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.
W celu ograniczenia nieprawidłowości, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozważa m.in.: wprowadzenie wymogu zgłaszania pokazów do odpowiedniej instytucji, a także obowiązek wyraźnego informowania zapraszanych konsumentów o handlowym celu spotkania. UOKIK proponuje także odbieranie koncesji przedsiębiorstwom energetycznym, które dopuszczają się nieprawidłowości przy sprzedaży bezpośredniej.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Tomasz Matusiak, kw
REKLAMA