X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Rosną raty kredytów frankowych: winne wysoki LIBOR i kurs szwajcarskiej waluty

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:01
Frankowicze znów pod presją – po czterech latach od tak zwanego czarnego czwartku, czyli silnego wzrostu kursu franka szwajcarskiego, raty kredytów w tej walucie znów są wysokie. Winny jest między innymi wskaźnik LIBOR, od którego zależy oprocentowanie kredytów. Kredytobiorcom nie sprzyja także wysoki kurs franka szwajcarskiego.
Audio
  • Po czterech latach od tak zwanego czarnego czwartku czyli silnego wzrostu kursu franka szwajcarskiego raty kredytów w tej walucie znów są wysokie. Winny jest między innymi tak zwany wskaźnik LIBOR, od którego zależy oprocentowanie kredytów./IAR/.
Rok temu za jednego franka trzeba było płacić 3 złote i 55 groszy. Obecnie to 25 groszy więcej.
Rok temu za jednego franka trzeba było płacić 3 złote i 55 groszy. Obecnie to 25 groszy więcej. Foto: shutterstock, Valeri Potapova

Rok temu za jednego franka trzeba było płacić 3 złote i 55 groszy. Obecnie to 25 groszy więcej. A dzisiaj trzeba za niego zapłacić 3,81 zł. To oznacza wzrost raty, w zalezności od wielkości pozyczki, nawet o 100-200 zł misięcznie.

Trzymiesięczna stawka LIBOR najwyższa od 4 lat

Jak tłumaczy główny analityk firny Expander Jarosław Sadowski, oprocentowanie kredytów we frankach zwykle jest sumą marży banku i stawki trzymiesięcznej LIBOR. Obecnie stawka ta jest najwyższa od niemal czterech lat.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich składa się z dwóch czynników: zmiennej stopy LIBOR CHF oraz stałej marży banku, ustalonej w momencie podpisania umowy kredytowej. LIBOR CHF to międzybankowa stopa procentowa, po której największe banki w Londynie skłonne są udzielać sobie nawzajem pożyczek w szwajcarskiej walucie. Jest ona ustalana w każdy dzień roboczy.

Rata kredytu wyższa niż rok temu

To wszystko sprawia, że rata kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat, zaciągniętego w styczniu 2008 roku jest o 123 zł wyższa niż przed rokiem i wynosi 1732 złote.

 Expander wylicza, że przy zerowej stawce LIBOR, rata takiego kredytu wzrosłaby o kolejne 115 złotych.

Gdyby LIBOR wrócił do poziomu z 2008 r. rata kredytu we frankach poszybuje w górę

Gdyby wskaźnik powrócił do poziomu ze stycznia 2008 roku, to przy obecnym kursie franka, według wyliczeń eksperta, rata wyniosłaby 2340 złotych. Byłaby więc ponad 600 złotych wyższa niż obecnie.

Nadzieja dla frankowiczów w Sejmie

W Sejmie znajduje się prezydencki projekt ustawy o pomocy kredytobiorcom. Zakłada on między innymi, że w sytuacji, gdy koszty kredytu przekraczają połowę dochodów kredytobiorcy, łatwiej uzyska on wsparcie. Będzie ono też większe, a czas na jego spłatę dłuższy.

Regulacja zakłada obowiązkową propozycję tak zwanej konwersji. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z funduszu, na który zrzucą się banki proporcjonalnie do kwoty udzielonych kredytów walutowych. Z niewykorzystanych pieniędzy danego banku będą mogły skorzystać inne, które udzielały podobnych kredytów.

Posłowie mają zająć się nim jeszcze w styczniu.

NRG, IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomoc dla frankowiczów. Prezydencki projekt ustawy w speckomisji

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 22:05
Sejmowa komisja finansów skierowała prezydencki projekt nowelizacji ustawy o wsparciu dla posiadaczy kredytów walutowych do nadzwyczajnej podkomisji, która od początku 2017 roku zajmuje się projektami dotyczącymi frankowiczów. O ustawie ws. frankowiczów mówił w audycji Północ-Południe nowy przewodniczący podkomisji Tadeusz Cymański z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty frankowe: w Sejmie są cztery projekty, kredytobiorcy czekają na ustawę

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 15:38
To była historyczna data dla osób posiadających kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim. Cztery lata temu - 15 stycznia 2015 roku - przeżyli szok. Batalia frankowiczów trwa zatem od 4 lat. A w Sejmie są 4 projekty ustaw, które mają rozwiązać ich problemy, w tym 3 prezydenckie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Cymański: prezydencki projekt pomocy frankowiczom wejdzie w życie za 2-3 miesiące

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 17:01
Prezydencki projekt dotyczący pomocy frankowiczom może wejść w życie w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Powiedział o tym Informacyjnej Agencji Radiowej poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański. 
rozwiń zwiń