X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zerowy PIT dla młodych rozliczany po raz pierwszy. Skorzystają z niego dwa miliony osób

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 10:00
"Choć adresatem sztandarowych programów społecznych PiS jest rodzina, to jednak beneficjentem końcowym są dzieci i młodzież" - napisał kilka dni temu na łamach portalu PolskieRadio24.pl felietonista Miłosz Manasterski. Wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w prawie podatkowym oraz dodatkowe ulgi dla młodych przynoszą właśnie pierwsze wymierne efekty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: WAYHOME studio/ shutterstock
  • Osoby do 26. roku życia, mieszczące się w pierwszym progu podatkowym, mogą już korzystać z zerowej stawki podatku PIT
  • Z ulgi mogą skorzystać dwa miliony osób

– To jest projekt, który ma na celu zwiększyć szanse, poprawić perspektywy, sprawić, żeby możliwości młodych ludzi na rynku pracy były lepsze, coraz lepsze, takie jak ich odpowiedników na Zachodzie – tak o propozycji programowej PiS z zeszłego roku – zerowym PIT dla młodych – mówił w Sejmie w kwietniu tego roku premier Mateusz Morawiecki. To, co jeszcze kilka miesięcy temu było tylko pomysłem, szybko stało się faktem – w rozliczeniu PIT za 2019 rok osoby do 26. roku życia nie zapłacą podatku dochodowego, przynajmniej za część roku.

shutterstock podatki rachunki 1200.jpg
Ulga dla młodych. Osoby do 26. roku życia nie muszą już płacić podatku dochodowego

Wolność, także finansowa

Wielu analityków sceny politycznej nie ma wątpliwości, że ludzie młodzi, studenci i absolwenci wchodzący właśnie na rynek pracy będą mieli znaczną siłę decyzyjną podczas II tury wyborów prezydenckich. Dla nich 500+ i szkolna wyprawka przekazywane na konta rodziców oznaczają więcej wolności, zamienianej na wakacyjne wyjazdy, bilety do kina, książki, komiksy czy gry.

– Młodzi ludzie są coraz bardziej aktywni w polityce, wiedzą, czego chcą i mają świetne, innowacyjne pomysły – mówiła Anna Gembicka, wiceminister inwestycji i rozwoju, podczas Konwencji Forum Młodych PiS w Lublinie. – Prezes Jarosław Kaczyński podkreśla wartość najważniejszą dla młodych ludzi – wolność. To także wolność w znaczeniu bezpieczeństwa ekonomicznego, gospodarczego. To wiele programów dla młodych, które wprowadziliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość – zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia, walka z umowami śmieciowymi, ale także program 500+, wspierający młode rodziny.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Niższe podatki i obniżony ZUS. Prezydent nie zwlekał ws. ulg dla Polaków

Młodzi chcą samodzielnie zarabiać

Rządzący politycy podkreślają, że nic tak nie ogranicza wolności, jak pusta kieszeń i brak perspektyw. Stąd też wprowadzony przez PiS zerowy podatek dochodowy dla młodych, zachęcający, by próbować samodzielnie zarabiać.

Bez PIT dla młodych to ulga w PIT dla osób do 26. roku życia, którzy osiągają przychody z pracy, czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej, oraz z umów zlecenia zawartych z firmą. Ulgą objęte są przychody z pracy i z umów do wysokości 85,5 tys. zł w roku podatkowym. Rząd szacuje, że już w tym roku z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: programy społeczne są kołem napędowym polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 20:20
Prezydent Andrzej Duda zapewnił o woli utrzymania programów społecznych typu 500+, "Dobry start" oraz 13. emerytura. - Te pieniądze wracają natychmiast do gospodarki, wspomagają ją, są dla niej kołem napędowym - przekonywał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy. Kancelaria Prezydenta podsumowała najważniejsze osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 21:31
Kancelaria Prezydenta podsumowała w czwartek pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy. Wśród osiągnięć głowy państwa wymieniono m.in. stworzenie Inicjatywy Trójmorza, złożenie 109 oficjalnych wizyt zagranicznych i opracowanie Narodowej Strategii Onkologicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki wizyt i umów, działania na rzecz rodziny. Prezydent podsumowuje 5 lat prezydentury

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 11:35
Na stronie prezydent.pl opublikowano podsumowanie działań Andrzeja Dudy na stanowisku głowy państwa w ciągu ostatnich pięciu lat. Wskazane są aktywności polityka m.in. w sferze międzynarodowej, polityce społecznej, zdrowotnej czy rodzinnej.
rozwiń zwiń