PIT za 2020: na rozliczenie zostało tylko kilka dni. Zobacz, jakie ulgi można wykorzystać
Już tylko kilka dni pozostało na rozliczenie podatku dochodowego PIT za poprzedni rok. Można go składać do 30 kwietnia, w formie papierowej oraz elektronicznej.
2021-04-28, 18:01
- I tym razem mamy rekordowe zainteresowanie elektronicznym e-PIT-em. W tej formie złożyło go już, poprzez Twój e-PIT oraz e-deklarację, ponad 11 milionów osób – mówi w radiowej Jedynce Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów oraz szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.
Powiązany Artykuł
Wkrótce minie termin rozliczenia PIT-a za 2020 r. Ruszyła infolinia dla podatników
Elektroniczne rozliczenie podatku dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu
Mimo iż papierowy sposób jest możliwy, gość audycji zachęca do elektronicznej formy rozliczenia rocznego zeznania.
- Można to zrobić w każdym momencie, bez względu na porę, gdyż serwis e-urząd skarbowy, na którym znajduje się usługa Twój e-PIT, jest dostępny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, z dowolnego urządzenia, które jest podłączone do internetu – wyjaśnia.
Posłuchaj
REKLAMA
Na stronie internetowej zestaw PIT-ów
I dodaje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała nasze deklaracje roczne za ubiegły rok. Znajdują się tam, jak wymienia gość Polskiego Radia: zeznania PIT-37, PIT-38, PIT-28 oraz PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
Powiązany Artykuł
Ważne zmiany dla emerytów w rozliczaniu PIT
Dodaje, że można również tą drogą złożyć zeznanie PIT-OP, czyli oświadczenie o przekazaniu jednego procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
- Oczywiście podatnicy najczęściej korzystają ze złożenia zeznania PIT-37, dopowiada gość radiowej Jedynki.
Jak logujemy się na Twój e-PIT
Do serwisu Twój e-PIT można się dostać poprzez serwis e-Urząd Skarbowy, dostępny na stronie podatki gov.pl.
REKLAMA
- Następnie logujemy się do niego, korzystając z: profilu zaufanego, e-dowodu, nowej aplikacji m-obywatel lub przez bankowość elektroniczną – wyjaśnia wiceminister.
Dodaje, że do samej usługi Twój e-PIT możemy zalogować się też tak jak w poprzednich latach, wykorzystując własne dane podatkowe.
W zeznaniu można też odliczyć ulgi, w tym ulgę za wsparcie w walce z COVID-19
Warto też dodać, że przy rozliczaniu się trzeba pamiętać o przysługujących nam ulgach.
Najpopularniejsza jest, jak wymienia Magdalena Rzeczkowska, ulga na dziecko oraz ulga dla młodych, czyli PIT dla osób do 26. roku życia.
REKLAMA
Część podatników korzysta jeszcze z ulgi na internet i tu kwota maksymalnego odliczenia wynosi 760 zł.
Można też rozliczyć ulgi za darowiznę, a także za krwiodawstwo i oddanie osocza, które trzeba udokumentować zaświadczeniem ze stacji krwiodawstwa.
- Jest też ulga za wsparcie walki z COVID-19, czyli odliczenie darowizny na walkę z pandemią. Wynosi ona, w zależności od tego, kiedy nastąpiła, od 100 do 200 procent kwoty, która przekazaliśmy na ten cel - dodaje gość Polskiego Radia.
I przypomina także o uldze termomodernizacyjnej, która przysługuje podatnikom, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych i którzy ponoszą wydatki na realizację takich przedsięwzięć.
REKLAMA
Justyna Golonko, jk
REKLAMA