Inwestycyjne podsumowanie 2021 r. Sprawdź, które klasy aktywów dadzą zarobić w Nowym Roku

Główne indeksy giełdowe biły w 2021 roku rekord za rekordem. Luzowanie ilościowe prowadzone przez banki centralne w odpowiedzi na pandemię pozwoliło na uchronienie gospodarki przed zapaścią. Jednocześnie duży strumień pieniądza płynął na giełdy w związku z lepszymi oczekiwaniami wzrostu gospodarczego i rosnącą inflacją.

2022-01-02, 17:50

Inwestycyjne podsumowanie 2021 r. Sprawdź, które klasy aktywów dadzą zarobić w Nowym Roku
Ekonomiści mają dobre prognozy dla polskiej gospodarki.Foto: Shutterstock/jamesteohart

Giełdom pomagały w 2021 r. również rządy poszczególnych państw, prowadząc luźną politykę fiskalną w celu stymulowania popytu w gospodarce. Zalewająca rynki gotówka wyniosła indeksy na nowe szczyty. Do 30 listopada 2021 roku ceny akcji zagregowane w MSCI USA Index wzrosły o 22 proc.

Na przykład indeksy S&P 500 i Nasdaq Composite zamknęły się we wrześniu na rekordowo wysokich poziomach, przebijając maksima ustanowione dopiero co na początku roku, a indeks Dow Jones Industrial Average obejmujący 30 dużych spółek zamknął się na rekordowo wysokim poziomie miesiąc wcześniej. Pomimo gospodarki dotkniętej pandemią indeksy S&P 500 i Nasdaq, w których dominują spółki technologiczne, wzrosły o około 30 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok temu.

Słabsza Europa

Trochę gorszym wynikiem mogą się pochwalić akcje rynków Europy Zachodniej, które urosły średnio o 9 proc. Nastroje gospodarcze w strefie euro pogorszyły się w listopadzie w związku z obawami konsumentów o czwartą falę koronawirusa. Nie najlepsze są również nastroje w biznesie w strefie euro, które pogorszyły się w listopadzie piąty miesiąc z rzędu, ponieważ wąskie gardła w dostawach uderzają w produkcję.

- Przeciwności w Europie nagle się nasilają wraz z rosnącymi cenami energii, rosnącymi infekcjami i opóźnieniami w dostawach. Stwarza to krótkoterminową niepewność, ale sytuacja powinna się uspokoić w przyszłym roku - powiedział Tomas Hildebrandt, starszy menedżer portfela w Evli Bank w Helsinkach.

REKLAMA

Ciągle tli się jednak nadzieja. Na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej w ciągu ostatnich dwóch tygodni wśród zarządzających portfelami można przewidywać, że niemieckie indeksy DAX i francuskie indeksy blue chipów CAC 40 osiągną nienotowane dotąd maksima w połowie 2022 roku, rosnąc odpowiednio o 8 proc. i 6 proc.

Rynki wschodzące

Wzmocnienie dolara w końcówce roku spowodowało odwrót od walut lokalnych rynków wschodzących. W tych regionach rykoszetem dostały również spółki giełdowe. MSCI Emerging Markets Index spadł o 4 proc. od początku roku. Na 3-procentowym minusie znalazły się też obligacje rynków wschodzących. Oczekiwania co do podwyżek stóp procentowych z powodu inflacji powodują, że inwestorzy pozbywają się obligacji. Niższe ceny obligacji oznaczają ich wyższą rentowność. Stąd indeks obligacji rynków rozwiniętych spadł jeszcze bardziej niż rynków wschodzących, bo o ponad 6 proc. Inwestorzy oczekują rychłego końca luzowania ilościowego i podwyżek stóp procentowych na rynkach rozwiniętych.

Powyższy wykres przedstawia roczne stopy zwrotu dla wybranych klas aktywów, uszeregowanych od najlepszej do najgorszej w każdym roku kalendarzowym w ciągu ostatnich 10 lat. Wynik za 2021 rok został obliczony do 30 listopada. Źródło: Blackrock Powyższy wykres przedstawia roczne stopy zwrotu dla wybranych klas aktywów, uszeregowanych od najlepszej do najgorszej w każdym roku kalendarzowym w ciągu ostatnich 10 lat. Wynik za 2021 rok został obliczony do 30 listopada. Źródło: Blackrock

Szczególnie intensywny rok ma za sobą chiński rynek akcji. MSCI China Index do 1 grudnia spadał od początku roku o 19 proc. Inwestorzy przypisują tak słaby wynik niepewności związanej z rozwojem sytuacji pandemicznej, zastojami w portach, poprzerywanymi łańcuchami dostaw i słabnącym popytem wewnętrznym.

Surowce

Niekwestionowanym hitem inwestycyjnym tego roku były surowce. Ich zagregowany wskaźnik wzrósł do 1 grudnia o prawie 31 proc. Znaczną część składu indeksu CRB stanowią paliwa i metale. Wzrost ich cen dał się wyraźnie odczuć w sferze realnej gospodarki.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej