Jak informuje administrator, w konsultacjach będą brać udział podmioty rynku finansowego i niefinansowego oraz instytucje publiczne, w szczególności podmioty stosujące Stawki Referencyjne WIBID i WIBOR, a także podmioty aktywne na rynku finansowym, które przekazały adresy mailowe w odpowiedzi na zaproszenie GPW Benchmark opublikowane 10 maja 2022 r.
Konsultacje potrwają do początku czerwca 2022 r. Administrator zaprezentuje podsumowanie i wyniki konsultacji na stronie internetowej.
Dokument konsultacyjny "Transakcyjne Wskaźniki Referencyjne Stopy Procentowej" został opublikowany na stronie internetowej administratora.
Wzrost rat kredytów. Źródło: PAP
Jak informuje GPW Benchmark, dokument jest materiałem informacyjnym prezentującym wyniki badań i wniosków dotyczących indeksów opracowanych przez administratora na podstawie danych przekazywanych w trybie zautomatyzowanym przez dziewięć banków - Uczestników Fixingu WIBID i WIBOR, które wyraziły zainteresowanie udziałem w projekcie opracowania alternatywnych wskaźników referencyjnych stopy procentowej wolnych od ryzyka.
05:23 Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark tłumaczy jakie, nowe trzy wskaźniki mogą zastąpić WIBOR ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark tłumaczy jakie, nowe trzy wskaźniki mogą zastąpić WIBOR ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)
We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która ma na celu m.in. wsparcie osób z kredytami hipotecznymi. W projekcie są m.in. przepisy dotyczące zastąpienia obecnie używanego przez banki wskaźnika WIBOR innym wskaźnikiem. GPW Benchmark to licencjonowany administrator wskaźników referencyjnych stopy procentowej.
Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy kredytobiorcom. Wakacje kredytowe, dopłaty i wsparcie od banków
PR1/PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib/Justyna Golonko